11.4.2012 14.13, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla
Povodí Moravy začíná opět s čištěním Brněnské přehrady
Z hladiny a okolí Brněnské přehrady odvezli pracovníci Povodí Moravy v uplynulých dnech více než 320 tun odpadků a naplavenin. Podle mluvčí Povodí Veroniky Slámové tím předznamenali další sezónu projektu, jehož cílem je do konce roku 2012 zamezit masovému výskytu sinic.
Státní podnik Povodí Moravy ve čtvrtek 12. dubna zahájí po zimní přestávce poslední oficiální sezónu projektu čištění Brněnské přehrady od sinic. Skupina tří potápěčů začne narovnávat 15 sklopených aeračních věží, které jsou jedním ze základních pilířů projektu.
Odborníci začnou také připravovat zařízení pro dávkování síranu železitého do vody na přítoku. Zásobníky budou umístěny na stejném místě jako v předchozích letech – tedy nad silničním mostem mezi Veverskou Bítýškou a Chudčicemi. „Tato dvě základní opatření chceme spustit 1. května, tedy v době, před letní sezónou,“ vysvětlil ředitel závodu Dyje (Povodí Moravy, s.p.) Jan Moronga.
Provzdušňovací věže jsou na přehradě ve dvojím provedení. Patnáct kusů je osazeno čerpadlem (míchací věže) a pět kusů aerátorem (vzduchovací věž). Zařízení s čerpadlem mají strhávat vrchní část sloupce vody, která je dobře prokysličena a dopravovat ji do spodních vrstev vody nade dnem, a tím rozmíchávat a také okysličovat hlavněspodní vrstvu vodního sloupce. Věže s aerátorem pak dodávají stlačený vzduch rozmíchaný do vody (jemnobublinnou disperzi voda–vzduch) do spodních vrstev vody nade dnem.
Potápěči tak mají náročný fyzický úkol: Rozložit několikatunovou sklopenou aerační věžna její „letní délku“ devíti až dvanácti metrů. Ponořit se tak budou muset téměř dva metry nad dno – tedy asi 10 metrůpod hladinu. Efekt aeračních věží se hodnotí podle výsledků monitoringu na základě naměřených hodnot kyslíku metr nade dnem. Z dosavadních výsledků vyplývá, že věže potřebný kyslík ke dnu nádrže dodávají. Odborníci, analyzující výsledky rozborů vody také potvrdili, že zabralo i vypouštění síranu železitého u přítoku do nádrže. Neškodné železo totiž dokázalo vysrážet fosfor natolik, že do nádrže už jej přitékalo minimum.
„Jsem velmi rád, že každý rok, kdy byl projekt spuštěn, ubyly sinice nejen z vody, ale také ze sedimentů. Věřím tomu, že se nám stejně jako loni i letos podaří udržet kvalitu a tedy i průhlednost vody až čtyři metry a hygienici tak nebudou muset zakázat koupání,“ uvedl generální ředitel Povodí Moravy Radim Světlík.
Přestože je letošní letní sezóna poslední, kdy Povodí Moravy dostane od Státního fondu životního prostředí potřebnou dotaci, opatření budou pokračovat i v dalších letech. Povodí Moravy se totiž zavázalo k tomu, že v následujících pěti letech udrží sledované hodnoty i po oficiálním skončení projektu. Podnik tak má v plánu provozovat i nadále aerační věže. S dalšími partnery jedná i o zachování vypouštění síranu železitého na přítoku.
Oficiální název projektu s hodnotou 144 milionů korun je „Realizace opatření na Brněnské údolní nádrži“ a z velké části jej financuje Státní fond životního prostředí, finančně se podílí také Jihomoravský kraj a Statutární město Brno. Jeho ukončení se plánuje závěrem roku 2012.
„Nemůžeme se ale spoléhat pouze na tato opatření. Musíme zabránit již samotnému vnosu živin do nádrže. Kromě toho, že jsme v loňském roce přesně pojmenovali problémy a místa, kde dochází k největšímu znečištění Svratky, tak letos plánujeme i stavbu konkrétních preventivní opatření. Například na nejproblematičtějších přítocích Svratky u přehrady – na Veverce a na Kuřimce –chceme vybudovat systém sedimentačních nádrží. Ty by dokázaly zachytit nánosy plné živin tak, aby se nedostaly do přehrady,“dodal Jan Moronga.
FOTOTIP: Čtvrtek, 12. dubna 2012, přístaviště – u výpravny DPMB, od 10:00, zahájení potápěčských prací na Brněnské přehradě
Naše voda
11.4.2012 14.13, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla
Aktuality
Dobrovolní hasiči z Jílového u Prahy mají novou hasičskou zbrojnici
Akt. 27.11.2024 13.56Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Perspektivy původní populace tisu červeného v širší oblasti Podyjí
Akt. 27.11.2024 13.55Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě