5.8.2016 11.07, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní díla
Povodí Ohře zřejmě zvýší v příštím roce ceny vody
I díky zastavení podpory pro malé vodní elektrárny přistoupí státní podnik Povodí Ohře v příštím roce zřejmě ke zvýšení cen za povrchovou vodu. Upozornil na to mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský.
Platby za odběr povrchové vody tvoří podle mluvčího u Povodí Ohře v běžném roce přibližně 75 % příjmů podniku. Ostatní, a to nepostradatelnou, část příjmů, kryje Povodí Ohře zejména z tržeb z výroby elektrické energie. „Cena povrchové vody v regionu státního podniku Povodí Ohře je v roce 2016 stanovena ve výši 4,69 Kč/m3, přičemž tato částka nepokrývá všechny oprávněné náklady na správu povodí a správu vodních toků, přehrad, jezů i dalšího státního vodohospodářského majetku,“ uvádí Jiří Nedoma, generální ředitel Povodí Ohře.
Významnou část těchto nákladů dosud podnik kryl z výnosu z provozu malých vodních elektráren (MVE). Na základě důsledků legislativního chaosu v problematice podpory obnovitelných zdrojů ale došlo na počátku roku 2016 k zastavení výplaty podpory některým již rekonstruovaným MVE, a to přesto, že jim byla podpora v minulých letech v souladu s rozhodnutím Evropské komise vyplácena a pro letošní rok pro ně existuje platné cenové rozhodnutí ERÚ. „S tímto postupem nesouhlasíme a ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství i s dalšími subjekty činíme všechny dostupné kroky, abychom dosáhli nápravy. V letošním roce jsme ještě schopni všechny tyto ztráty, které činí více než 130 milionů Kč, pokrýt z našich vnitřních zdrojů a nepřenášíme je do odběratelské sféry. To však nemůžeme zajistit trvale,“ pokračuje Nedoma.
Řešení složité situace s podporou obnovitelných zdrojů energie v případě MVE leží vyloženě v legislativní oblasti a je v rukách státních orgánů. Nelze proto zaručit, že bude možné nastavit i pro další roky, včetně roku 2017, ceny povrchové vody v obdobných relacích jako v minulosti. „Předběžně se ceny povrchové vody mohou pro rok 2017 zvýšit skokově o více než 20 % a předpokládáme, že se budou pohybovat v intervalu 5,60 – 5,80 Kč/m3. Přesnou cenu budeme schopni odpovědně říci v říjnu tohoto roku,“ dodal Nedoma.
Navýšení ceny povrchové vody přibližně o 1 Kč/m3 by se mohlo projevit v ceně vodného a stočného pro koncové spotřebitele, čili běžné domácnosti, stejnou částkou. Pokud by ale pro rok 2017 nastalo zvýšení ceny vodného o více než přibližně 1 Kč/m3, pak takové zvýšení ceny nelze zdůvodnit uvedeným nutným zvýšením ceny povrchové vody.
Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (zdroj povrchové vody – přehrada Nechranice)
5.8.2016 11.07, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní dílaAktuality
Obyvatelé části Plzně mají mít letos kanalizaci a vodovod za 120 mil.
Akt. 15.1.2025 15.16Rubrika: Vodovody a kanalizace
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě