30.11.2016 13.43, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla
Povodí staví přechody pro ryby na řekách, rybáři je kritizují
Povodí Moravy upravuje jezy na řekách ve Zlínském kraji, aby jimi mohly volně migrovat ryby. Jak ale připomíná zlínská mutace Mladé fronty DNES, rybáři z rybích přechodů nadšeni nejsou.
Zatím poslední rybí přechod vznikl v Halenkově. Jde o stavbu s masivními zdmi, která si stahuje část proudu z koryta řeky. Společnost se s ní pochlubila na nedávném odborném semináři s mezinárodní účastí. „V povodí Vsetínské Bečvy jsme vybudovali úplně nový rybí přechod a na Zlínsku jsme upravili několik nevyhovujících stupňů na balvanité skluzy,“ uvedl generální ředitel Jan Hodovský.
Povodí plánuje i další změny. Rybáři, kteří v místech hospodaří, z nich však nadšení nejsou. Proč? Problém je v tom, že se mění pohled na říční koryta. Zatímco v 60. a 70. letech minulého století se dělala rovná, bez zákrut a vodu v nich zpomalovaly jezy, dnes se mají vrátit blíž přírodě. Proto se budují meandry, rozlivová území, bourají se jezy nebo se u nich staví přechody, tedy jakési odbočky, ve kterých je několik menších kaskád za sebou.
„Jenže to, co vzniklo v Halenkově, je gigantická stavba, která nepatří k nám, ale na dolní tok Bečvy. Zdejší jez ryby dokázaly překonat,“ reagoval hospodář Českého rybářského svazu ve Vsetíně Roman Veselý. U Hranic či Lipníku nad Bečvou je řeka silnější. „V Halenkově přechod stahuje prakticky všechnu vodu a v korytě řeky jí pak zůstává jen minimum. V suché roky, které teď zažíváme, kvůli tomu mohou hynout ryby,“ dodal Veselý.
Nízká hladina navíc nahrává predátorům, ryby se nemají kde skrýt před vydrami a pelikány, a škody proto narůstají. „Ryby jdou s proudem. Pokud voda teče přechodem, nijak je to neohrožuje,“ odmítl Hodovský a ujistil, že stavba v Halenkově je technicky v pořádku.
Plány Povodí a rybářů na sebe narážejí dlouhodobě. „Oni mají své revíry, kam vysazují ryby, ale tím, že zprůchodníme řeku, jim je propojíme. Proto se zlobí,“ zmínil šéf Povodí Moravy.
Migrační úpravy jezů nařizuje zákon a každou provází připomínkování ekologů i spolků, které v místě fungují, ať už rybářů, nebo vodáků. „Ale naše připomínky se neberou v potaz,“ řekl hospodář zlínské organizace ČRS Vojtěch Bašátek a jeho slova potvrdili i kolegové z dalších spolků. Pokud se jejich obavy v létě potvrdí, hodlají vyrazit do protiútoku. Zákon totiž sice nařizuje upravit jezy na bezbariérové, jiný ale zase pamatuje na to, aby byl zachovaný minimální průtok vody po celé ploše jezu. „Tím budeme argumentovat a uděláme všechno pro to, aby další přechody neměly přehnané rozměry,“ naznačil Veselý.
Zdroj: regionální mutace Mladá fronta DNES – Zlínský kraj (redakčně kráceno), ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (rybí přechod u MVE Štětí)
30.11.2016 13.43, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla
Aktuality
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
PVK zaznamenaly v loňském roce mírný nárůst havárií
Akt. 15.1.2025 10.44Rubrika: Vodovody a kanalizace