10.9.2024 14.51, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Povodí Vltavy uspořádalo havarijní cvičení na přehradě Hracholusky (+ foto a videoreportáž)
Dnes se na vodním díle Hracholusky na Plzeňsku, které si letos připomíná 60 výročí od svého dokončení, uskutečnilo pravidelné havarijní cvičení.
Pořádáním havarijních cvičení přispívá státní podnik Povodí Vltavy ke zvyšování havarijní připravenosti nejen vlastních zaměstnanců, ale i zástupců institucí, které se na zneškodňování havárií podílejí, včetně zástupců vodoprávních úřadů. Partnery letošního havarijního cvičení byly Hasičský záchranný sbor Plzeňského kraje, DEKONTA, a.s., REO AMOS, spol. s r.o., Fakulta rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity a TELINK, spol. s r.o.
Z akce pro vás připravila redakce fotoreportáž, kterou si můžete prohlédnout zde:
HAVARIJNÍ CVIČENÍ NA PŘEHRADĚ HRACHOLUSKY, ZÁŘÍ 2024Autor: Nina Havlová
a v širší verzi také na:
https://www.facebook.com/media/set/?vanity=NaseVoda&set=a.1040974791364880
„Pořádání havarijního cvičení s našimi partnery je již tradiční událostí. Cílem těchto cvičení je zvýšení a procvičování připravenosti na likvidaci havárií, které znečišťují povrchové a podzemní vody a mají tak svými dopady zásadní negativní vliv nejen na jejich jakost, na vodní a na vodu vázaný ekosystém, ale také na životní prostředí jako takové. V letošním roce jsme navíc upozornili na změny, které vyplynuly z havarijní novely vodního zákona. Proto jsme informovali účastníky i o zavedení pohotovostí v rámci územní působnosti státního podniku Povodí Vltavy, zaměřených právě na včasné zajištění odběrů příslušných vzorků pro šetření příčin havárie“ řekl při cvičení Petr Kubala, generální ředitel státního podniku Povodí Vltavy.
Umístěním cvičení na vodní dílo Hracholusky, bylo možné simulovat zneškodnění havárie na klidné hladině přehrady i zásah na tekoucí hladině řeky pod hrází. „Účelem dnešního cvičení byla ukázka a nácvik postupů při zneškodňování ropné havárie, ukázky správného postupu při odběru vzorků i možné aplikace nových postupů a technologií při zneškodňování a likvidaci následků havárií“ upřesnil Jiří Vait, vedoucí oddělení ekologie a havarijní služby generálního ředitelství Povodí Vltavy.
Na cvičení byly pozvány vodoprávní úřady obcí s rozšířenou působností i krajských úřadů v působnosti závodu Berounka, zástupci České inspekce životního prostředí, zástupci státních podniků Povodí, hosté spolupořadatelů a samozřejmě aktivní účastníci cvičení.
Zásah při zneškodnění úniku ropné látky v na hladině přehrady provedl HZS Plzeňského kraje, hasičská stanice Nýřany, která provedla instalaci norné stěny a mobilního olejového separátoru. Následně za pomoci potápěčů záchranného útvaru HZS proběhlo i vyzdvižení potopeného barelu, ze kterého se ropné látky uvolňovaly. Na stanovištích HZS si bylo možné prohlédnout i dostupnou zásahovou techniku.
Akce byla mimo jiné i reakcí na nedávno přijatou havarijní novelu vodního zákona, o níž je také stručný následující videorozhovor:
Specialisté Vodohospodářských laboratoří Povodí Vltavy, školícího střediska a laboratoře HZS Třemošná pak prezentovali odběrové prostředky a postupy při odběru vzorků, a diskutovali s účastníky o celé řadě témat souvisejících s problematikou havárií. Zájemci měli současně možnost prohlídky použití bezpilotních prostředků, které je možné používat k celé škále činností včetně průzkumu terénu nebo odběru vzorků, provozovaných firmou Telink. V provozní budově Povodí Vltavy pak probíhaly prezentace Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity zaměřené na identifikaci otrav ryb, jejich projevy a odběry vzorků v terénních podmínkách.
Na stanovišti pod hrází vodního díla proběhly komentované ukázky zaměřené na použití jednotlivých prostředků firmy REO AMOS určených ke zneškodňování havárií. Současně probíhala i dynamická ukázka instalace norných stěn firmou Dekonta a.s. a prohlídka jejich technických prostředků. Odborná veřejnost měla možnost při tomto cvičení vidět postupy, použití konkrétních materiálů a zařízení kterým disponují jednotky Integrovaného záchranného systému, odborné sanační firmy a Povodí Vltavy, jako povodí a správce vodních toků.
Povodí Vltavy, ilustrační foto (místo cvičení Hracholusky) Naše voda – Nina Havlová
10.9.2024 14.51, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Hlavní zprávyAktuality
Přístav v Lysé n.L. nabídne stání pro 43 lodí, příští rok má začít projektování
Akt. 24.11.2024 0.02Rubrika: Čistota vody a rekreace, Lodní doprava
Vodárny Pardubice plánují dvousložkovou cenu, malodběratelé by platili víc
Akt. 23.11.2024 17.02Rubrika: Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace