25.2.2015 7.49, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla
Pozemkové úpravy se výrazně podílejí na prevenci povodní
V rámci takzvaných pozemkových úprav vznikly v ČR od roku 2007 nové krajinné prvky za šest miliard korun. Informovala o tom Česká tisková agentura.
Za tyto prostředky byly například budovány polní cesty, vznikala protierozní a protipovodňová opatření. U příležitosti vyhlášení výsledků soutěže Společné zařízení roku to uvedla ústřední ředitelka Státního pozemkového úřadu (SPÚ) Svatava Maradová. „Pozemkové úpravy jsou nejen multifunkčním nástrojem rozvoje venkova, ale pomáhají při zmírňování negativních dopadů klimatických změn,“ uvedla Maradová.
Společná zařízení vytvořená v rámci pozemkových úprav mají podle úřadu pozitivní přínos pro životní prostředí i kvalitu života na venkově. Kromě polních cest, opatření proti povodním a erozi či sloužícím ke zvyšování druhové rozmanitosti je rozšiřována také veřejná zeleň formou biokoridorů, remízků či takzvané solitérní zeleně.
V rámci osmého ročníku soutěže, kterou pořádá SPÚ ve spolupráci s Českomoravskou komorou pro pozemkové úpravy, byla společná zařízení hodnocena ve třech kategoriích. V kategorii opatření ke zpřístupnění pozemků zvítězila polní cesta v katastrálním území Senátařov v okrese Blansko. Ve druhé kategorii, protierozních a vodohospodářských opatření, vyhrála protipovodňová opatření v katastrálním území Lhotka na Zlínsku. Stejný projekt byl zároveň ohodnocen cenou Státního pozemkového úřadu. Založení Biocentra „K Zahrádce“ v katastrálním území Přídolí v okrese Český Krumlov bylo vyhlášeno nejlepším opatřením k ochraně životního prostředí. Cenu veřejnosti získala obnovená historická cesta v katastrálním území Košín.
Podle informací, které koncem ledna uvedl deník E15, by mělo na pozemkové úpravy letos směřovat 1,8 miliardy korun. Tedy zhruba o 400 milionů Kč méně než loni, kdy byla částka nejvyšší v historii pozemkových úprav prováděných od devadesátých let.
Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
25.2.2015 7.49, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla