14.10.2021 15.03, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Prague Science Film Fest nabídne premiéry vědeckých trháků
Autentická svědectví z míst, kam se běžný divák a fanoušek filmů nikdy nedostane. Zákoutí naší planety, ale i lidského těla, která jsou nepřístupná, tajemná i neprozkoumaná. Fascinující odhalení vědců zachycené objektivy kamer a okamžiky, kdy se publiku tají dech. Takový bude Prague Science Film Fest (PSFF), který se koná v Praze od 18. do 22. října.
Festival populárně-vědeckých filmů České zemědělské univerzity (ČZU) a Univerzity Palackého (UP) by si neměli nechat ujít nejen fanoušci vědy a poznání, ale i ti, kteří se zajímají o nejnovější trendy v tvorbě tohoto žánru. Součástí pětidenního programu totiž budou besedy s filmaři a tvůrci z Česka i ze zahraničí. „Na živo“ se diváci potkají například s profesorem genomiky a bioinformatiky Jean-Michael Claveriem, který se věnuje hledání obřích virů, nebo s vědkyní Marthou Robbins, zabývající se životem kriticky ohrožených horských goril. Za pozornost bude jistě stát přednáška speleoložky Charlotte Julie Honiat, která využívá krápníky jako archivy klimatických změn a nechá diváky nahlédnout do vzdálené krajiny Patagonie,“ pozval na festival dramaturg Zdeněk Rychtera.
Příběhy o ekologii jsou vyprávěny jinak, než byli doposud diváci zvyklí. Autoři jsou důraznější ve svých poselstvích a volí nové formy zpracování. Tématům klimatické změny, vymírání druhů a zániku celých ekosystémů se věnují citlivě, ale o to s větší intenzitou. „Ve snímcích, kde jsme byli zvyklí na téměř nezúčastněný hlas vypravěče, nyní registrujeme tóny apelu. Filmy už nechtějí pouze fascinovat barevnými kombinacemi ptačího peří či chování opeřenců při námluvách. Naopak mnozí tvůrci často podprahově využívají tyto líbivé prvky jako argumenty pro záchranu přírodní diverzity. Soutěžní výběr je sestaven tak, aby byly zastoupeny různé perspektivy a měřítka. Od úrovně výzkumů jednotlivých druhů (Gorily v obležení, Slyšet sýčka,) přes přemýšlení nad ekosystémovými a geografickými celky (Na tenkém ledě, Americká Arktida – Ohrožené útočiště), až po pohled do budoucnosti zaplavené odpadem (Za přílivu mořem pokladů),“ vysvětlil dramaturg festivalu.
Kromě soutěžních snímků v premiéře se v programu dostane také na to nejlepší z posledního ročníku Academia Film Olomouc (AFO) Univerzity Palackého. Pozoruhodné budou cesty neurovědců do nitra lidského mozku – témata umělé inteligence a roztroušené sklerózy. Snímek Jak vyřešit budoucnost zase ukáže jedinečný dialog vědců, z nichž každý je expert na jinou oblast, ale dohromady přicházejí s řešením klíčových problémů světa.
„Olomoucké AFO rok co rok dokazuje, že popularizace vědy skrze dokumenty, hrané filmy, diskuze s filmaři i odborníky a další doplňující program má potenciál oslovovat široké divácké spektrum. Prague Science Film Fest se pokusí zjistit, zda lze podobnou značku vybudovat také v Praze. Diváci se mohou těšit na soutěžní sekci čítající 17 exkluzivních dokumentárních kousků, které reprezentují široké spektrum témat i rétorických přístupů,“ řekl Jakub Kleindienst z ČZU.
Promítat se bude v pražských kinech Edison Filmhub a Přítomnost, ale také v Suchdolu, kde se nachází kampus České zemědělské univerzity. Více o festivalu: www.psff.cz
ČZU, ilustrační foto PSFF
14.10.2021 15.03, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy
Aktuality
Jihlava bude mít za rok nový vodojem, zlepší zásobování vodou
Akt. 22.11.2024 15.22Rubrika: Nápoje a voda v potravinách
Do vodohospodářské infrastruktury Ostrava investovala přes 800 mil.
Akt. 22.11.2024 15.20Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě