30.8.2013 8.31, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace
Pražská čtvrť Břevnov se zřejmě jmenuje podle břevna v léčivé studánce
Pouze o víkendech je veřejnosti přístupná studánka Vojtěška v areálu klášterního komplexu Benediktinů na pražském Břevnově. Zájemce o její návštěvu na to upozorňuje facebooková verze portálu Naše voda.
Podle pověsti se sešli u studánky kníže Boleslav II. z tehdejšího vládnoucího rodu Přemyslovců a svatý Vojtěch, druhý český biskup z rodu Slavníkovců. Oba měli podobný sen, v němž viděli silný pramen studené vody ve studánce s břevnem. Uposlechli společného vnuknutí a založili poblíž studánky klášter. Skutečnost se nijak neliší od jejich snu. V roce 993 přivedl svatý Vojtěch z Říma 12 mnichů a pomohl jim založit první mužský klášter v Čechách ku cti svatého Benedikta.
Současnou podobu dali celému komplexu církevních i hospodářských budov Kryštof a Kilián Dienzenhoferové. Barokní perla kostela a kláštera sv. Markéty je doplněna i drobnými samostatnými stavbami, k nimž patří i pavilon se studánkou. Studánka, z níž vyvěrá podle našich předků léčivý pramen, jehož voda měla blahodárné účinky zejména na nemocné oči, vytváří potok Brusnici, protéká pod klášterními budovami, napájí společně s ostatními prameny malé rybníčky pod klášterem i ve Střešovicích, protéká Jelením příkopem pod Pražským hradem a vlévá se do Vltavy pod Strakovou akademií.
U studánky se zachovala původní klenba ze 13. století, nad níž opat Beno Löbl nechal vystavět někdy v polovině 18. století současný pavilon. Skupina soch nad původní klenbou představovala výjev setkání slavného Přemyslovce s moudrým Slavníkovcem. Název Vojtěška se objevuje prvně až v listině z roku 1443, kdy majitel vinice nad ní postoupil pramen opatu kláštera.
Zdroj: Facebook Naše voda
30.8.2013 8.31, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace