10.6.2023 14.20, Rubrika: Vodovody a kanalizace
Pražské vodohospodářské společnosti loni meziročně stoupl zisk
Hlavním městem vlastněná Pražská vodohospodářská společnost (PVS) loni vykázala zisk před zdaněním ve výši zhruba 418,6 milionu korun, což je meziročně o 245,8 milionu korun více. Do obnovy vodohospodářské infrastruktury firma investovala 2,34 miliardy korun, tedy o 131,3 milionu méně než v roce 2021.
Vyplývá to z výroční zprávy firmy. PVS spravuje městskou vodohospodářskou infrastrukturu. Vodu distribuují Pražské vodovody a kanalizace (PVK), které z 51 procent vlastní francouzská Veolia a ze 49 procent PVS. Zásadní pro pozitivní hospodářský výsledek bylo podle zprávy pokračování podpory pro energii vyrobenou v kogeneračních jednotkách, díky které firma získala formou takzvaných zelených bonusů částku 74,8 milionu korun. Další peníze společnost obdržela jako dividendu z podílu v PVK. Hlavní příjem PVS je pak dlouhodobě nájemné, které jí vyplácí PVK za vodohospodářskou infrastrukturu, a které loni činilo 2,88 miliardy korun.
PVS má na starosti obnovu pražských vodovodů a kanalizací, do které investuje zejména peníze z nájemného. Loni firma do oprav vložila zhruba 82 procent z původně plánované částky. Mezi významné stavby patřila rekonstrukce čistírny odpadních vod v Praze 8, rekonstrukce kanalizace v Holečkově ulici v Praze 5 nebo obnova vodovodních řadů v Praze 7 a Praze 3. Letos má společnost vydat podle plánu na obnovu infrastruktury 3,18 miliardy korun.
Největší investicí, kterou aktuálně PVS plánuje, je modernizace stávající vodní linky Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově. Práce mají podle předpokladu stát 6,34 miliard korun bez DPH a začít v polovině příštího roku. Společnost chystá také modernizaci takzvaného kalového hospodářství ÚČOV nebo vybudování zařízení pro využití tepla z odpadních vod pro vytápění velké části Prahy. V historickém vodojemu v Korunní ulici má vzniknout informační centrum výroby a distribuce vody Hydropolis Praha.
PVS podle výroční zprávy spravuje mimo jiné dvě úpravny vody, 69 vodojemů, 23 čistíren odpadních vod, 3595 vodovodní a 3787 kanalizační sítě. Účetní hodnota majetku ve správě firmy byla loni podle zprávy 59,7 miliard korun. Společnost ke konci loňského roku zaměstnávala 132 lidí. PVK skončí smlouva na pronájem vodovodní infrastruktury v roce 2028, poté by měla podle dohody zbylý podíl odkoupit PVS tak, aby město ovládalo vodohospodářskou infrastrukturu i distribuci vody v metropoli.
ČTK, ilustrační foto (ÚČOV Praha) Naše voda – Nina Havlová
10.6.2023 14.20, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace