3.4.2017 8.40, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla
Přehrada Skalička má odpůrce i ve vědecké komunitě
Vodní dílo Skalička na řece Bečvě je trvale terčem kritiky ekologických organizací. Argumenty pro i proti výstavbě přehrady rozebíralo aktuálně také vysílání České televize v pořadu „Nedej se“.
Vodní dílo Skalička by mělo stát zhruba 3,5 miliardy korun a pojmout přibližně 35 milionů kubíků vody. Hlavním cílem je ochrana dotčeného území před povodněmi, celkem by mělo jít o ochranu 100 000 lidí. Ideu přehrady plánovaného již v roce 1955, která měla zásobovat vodou kanál Dunaj – Odra – Labe či jadernou elektrárnu Blahutovice, vzkřísilo v roce 2015 ministerstvo zemědělství v souvislosti s opatřeními proti suchu. Stavba nádrže má začít v roce 2023, odborníci, často z řead akademické sféry, však o většině jejích funkcí pochybují.
Jak například v pořadu uvedl děkan Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity Jan Hradecký, protipovodňová funkce velkých přehrad se dnes jeví do značné míry jako sporná. „Ne vždy velká vodní díla mohou povodním zabránit, především povodním v situacích, kdy ta velká vodní díla mají dostatečnou zásobu vody a nejsou připravená na příjmutí vody ze srážek a v tu chvíli je nutné začít přemýšlet v tom konceptu protipovodňové ochrany i o dalších možnostech, jak tlumit vlastně povodně v krajině,“ konstatoval Hradecký. Ekologové a odborníci z Unie pro řeku Moravy sdružení v platformě Spojená Bečva společně vypracovali alternativní návrh, variantu suchého poldru. Ten už představili zástupcům dotčených obcí, ministerstev, i Povodí Moravy.
Podle ředitele Závodu Horní Morava z Povodí Moravy Jiřího Zedníčka je suchý poldr jedna z variant, jeho efekt však nebude velký. „Poslední období roku 2015, 2016 nám ukázaly, že nejenom povodeň jako taková dovede být na Bečvě velmi zásadním činitelem, ale zároveň i sucho, protože oblast celého Pobečví byla v těchto letech v podstatě jednou z nejkritičtěji dotčených na celém území České republiky, proto bylo ve spolupráci s ministerstvem zemědělství uvažováno právě i o variantě toho, zda by mohla tato nádrž, tento objem fungovat k těm účelům více, to znamená, zda by bylo schopno toto vodní dílo pokrýt ty účely minimálně dva, jak protipovodňový, tak to saturování povodí níže po toku. Prokázalo se studií z roku 2015, že v podstatě toto lze při mírném navýšení hráze, tohoto lze dosáhnout,“ uvedl Zedníček.
Naše voda (stručný souhrn rozsáhlé reportáže), ilustrační foto Naše voda (vizualizace vodního díla Skalička)
3.4.2017 8.40, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla