15.8.2012 10.09, Rubrika: Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy
Přehrady v ČR V: Vodní nádrž Nechranice
Každá z našich velkých přehrad je stavebním gigantem, který má za sebou zajímavou, leckdy pohnutou historii. Portál Naše voda i proto pro vás připravil o největších a nejvýznamnějších přehradách osvětový seriál.
Vodní dílo Nechranice se rozkládá na řece Ohři mezi městy Kadaň, Žatec a Chomutov. Nejen jeho rozloha cca 1300 hektarů z něj činí impozantní dílo a pátou největší přehradu v České republice, může se také pochlubit nejdelší sypanou hrází ve střední Evropě. Její délka je 3280 metrů, šířka 9 metrů, výška 47,5 metru. Maximální hloubka přehrady je 46 metrů.
Byla vybudována především jako zdroj užitkové vody pro průmyslové podniky v severočeské hnědouhelné pánvi, zejména pro nedalekou elektrárnu v Tušimicích. Důležitou funkcí nádrže je také ustálení průtoků v dolním toku Ohře a využití pro energetiku a rekreační účely. Stavba byla zahájena v roce 1961, napouštění nádrže započalo na podzim roku 1967 a o rok později byla přehrada uvedena do provozu. Ve věži poblíž hráze je umístěna vodní elektrárna se dvěma Kaplanovými turbínami o celkovém výkonu 10MW. Výpustní zařízení a turbíny vodní elektrárny jsou sloučeny do zmíněného věžového objektu. Odtud je tělesem hráze vedena štola o dvou patrech, přičemž spodní patro slouží pro vedení odpadní vody od turbín a horní patro je přístupovou komunikací do věžového objektu. Velké vody jsou přiváděny přes tři přelivné bloky široké 15 m a zakončené 600 m dlouhými skluzy. V letošním roce (2012) započne rekonstrukce vodní elektrárny, která má trvat dva roky a její předpokládaná cena se má vyšplhat na 51 milionů korun. Jejím účelem je prodloužení životnosti a zvýšení energetické účinnosti. Bude se týkat obou turbín, regulačního systému i připojení k síti. Po tuto dobu bude elektrárna mimo provoz.
Při stavbě vodního díla Nechranice byly zatopeny obce Běšice, Chotěnice, Čermníky, Dolany, Drahonice a Lomazice. V roce 2004 byla přehrada vyhlášena Ptačí oblastí v systému Natura. Předmětem ochrany jsou zde populace husy polní a zimujících vodních ptáků, kterými jsou dále například potáplice severní, kormorán velký, kachna divoká, hohol severní, morčák velký a morčák malý, husa běločelá či orel mořský. Při svých podzimních tazích vodní plochu využívají třeba kulík říční, vodouš šedý, vodouš kropenatýči pisík obecný. Cílem ochrany je pak zachování a obnova ekosystémů významných pro zmíněné druhy ptáků v jejich přirozeném areálu rozšíření a zajištění podmínek pro zachování populací těchto druhů.
Nechranická přehrada je významnou rekreační oblastí. Je ideální pro trávení pohodové dovolené, kromě koupání je zde samozřejmě možnost provozovat rybolov či vodní sporty, oblíbená je zejména mezi jachtaři, surfaři či vyznavači kiteboardingu kvůli příznivým povětrnostním podmínkám. Na nádrži Nechranice je však zakázán provoz plavidel se spalovacím motorem. Na pořádek a bezpečnost na vodním díle dohlíží Policie ČR a Vodní záchranná služba ČČK.
V okolí přehrady je možnost ubytování v několika kempech, řadě penzionů či privátů. K výletům za památkami či vyhledání komfortnějšího ubytování lákají nedaleká města Kadaň, Žatec, Chomutov či Klášterec nad Ohří. Kromě nich se nabízí k turistice nedaleké Krušné hory. V okolí se nacházejí cyklostezky, které cyklisty provedou okolím přehrady i nedalekými městy a obcemi.
Kateřina Košutová
15.8.2012 10.09, Rubrika: Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy
Aktuality
Dobrovolní hasiči z Jílového u Prahy mají novou hasičskou zbrojnici
Akt. 27.11.2024 13.56Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Perspektivy původní populace tisu červeného v širší oblasti Podyjí
Akt. 27.11.2024 13.55Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě