13.5.2020 15.05, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
„Přehrady“ v Generelu neznamenají zahájení stavebního řízení
Nedostatek nebo nesprávná komunikace na straně Ministerstva zemědělství (MZe), neúmyslné, ale i úmyslné nepochopení na straně starostů obcí a ochranářů – zhruba tak lze charakterizovat reakce na záměr MZe rozšířit takzvaný „Generel lokalit pro akumulaci povrchových vod“.
Tedy míst, kde by se teoreticky mohly v budoucnosti postavit přehrady. Což ovšem většina lidí chápe tak, že zařazení do Generelu v praxi znamená legitimizaci budoucích přípravných prací k výstavbě přehrad, a „bianco šek“ na to, že v příslušných lokalitách nějaká přehrada v budoucnosti vznikne. Tak to ale není. Zařazením do Generelu se pouze vybrané lokality chrání před průmyslovou a liniovou výstavbou, které by mohla negativně ovlivnit místní zdroje vody, což je v praxi verze ochrany přírody, kterou by měli ochránci i starostové spíše přivítat. Poskytuje to totiž jinak obtížně dosažitelnou záruku (kromě již vyhlášených CHKO nebo Národních parků), že místní příroda nebude poškozována, byť nejde o totální stavební uzávěru. Případné komerční (ne vodohospodářské) stavby v lokalitách z Generelu totiž musí být v případě potřeby odstranitelné a podléhají přísnějšímu režimu předtím, než k nějaké zamýšlené stavbě dojde.
Naopak k výstavbě přehrad a vodních nádrží zahrnutých do „Generelu“ ve většině případů nedojde. A pokud ano, tak za desítky let, podle toho, jak se bude vyvíjet počasí a jaký bude v budoucnosti stav místních zdrojů vody, zejména pro zajištění pitné vody pro lidi. Co ovšem bude za dvacet nebo padesát let, nikdo neví, a právě proto jsou vhodné lokality do Generelu zařazovány.
Teprve poté, pokud by se někdy v budoucnosti o využití některých z chráněných míst skutečně vážně uvažovalo, by byla zahájena konkrétní jednání s vlastníky pozemků, představiteli obcí a jistě i s ochránci. Ti všichni se přitom už teď děsí, co je samotné a místní přírodu čeká. Jenže žádná změna obce ani přírodu kvůli Generelu nečeká. Zařazení do Generelu je v praxi jen papír, nástroj k prevenci rizik sucha v budoucnosti a vyšší ochrana příslušných lokalit. To by nemělo být zas tak složité pochopit, kdyby ovšem k tomu byla vůle – a znalosti „generelních“ procesů.
Naše voda – Petr Havel, ilustrační foto (Klabava – jedna z dříve uvažovaných lokalit) Naše voda – Nina Havlová
13.5.2020 15.05, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy, Komentář týdne