17.5.2016 16.09, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace
Premiér se na Hradecku zajímal o investice do vodohospodářství
Bez asistence státu nejsou v současné době schopné některé vodárenské společnosti financovat obnovu páteřní vodohospodářské sítě. To je vzkaz, který si dnes vyslechl premiér Bohuslav Sobotka při návštěvě v sídle společnosti Vodovody a kanalizace Hradec Králové.
S premiérem dnes jednali zástupci vodárenských společností Náchoda, Hradce Králové, Pardubic a Chrudimi právě o významu páteřních přivaděčů vody v České republice. Jednání se zúčastnili i primátoři a starostové uvedených měst. V České republice je 10 páteřních přivaděčů propojujících regiony, které umožňují zásobování vodou zhruba tří milionů obyvatel naší země. Jedním z nejvýznamnějších je přitom 70 kilometrů dlouhý přivaděč, který dodává vodu z Náchoda do Hradce Králové a na něj navazující přivaděč vedoucí z Chrudimi přes Pardubice do Hradce Králové.
Vodovodní přivaděče byly vybudovány většinou v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století ze státních dotací. Většina těchto vodárenských systémů musí být v nejbližších několika letech zrekonstruována. Po privatizaci vodárenství před dvaceti lety se vodovodní přivaděče staly majetkem měst a obcí, později municipálních vodárenských společností. Některé z nich, především menší společnosti, nejsou schopny bez asistence státu zajistit financování obnovy páteřních přivaděčů. Jedním z možných zdrojů pro financování rekonstrukce vodovodních přivaděčů jsou podle účastníků jednání poplatky za surovou povrchovou a podzemní vodu, které vodárny státu nebo státním institucím platí.
„Jsem velmi rád, že pan premiér při své návštěvě v Hradci Králové věnoval pozornost rekonstrukci vodovodních přivaděčů, jejichž konstantní funkčnost a provozuschopnost je zásadním předpokladem při řešení otázek sucha a zásobování obyvatel pitnou vodou. Je zřejmé, že rekonstrukce vodovodních přivaděčů nejen u nás ale i v ostatních regionech se bez pomoci státu neobejde. Při financování obnovy přivaděčů může dojít i k využití vládou alokovaných prostředků ve výši 2,4 miliard korun na řešení krizových otázek sucha“, řekl po setkání primátor Hradce Králové Zdeněk Fink.
Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (model přivaděče vody)
17.5.2016 16.09, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizaceAktuality
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
PVK zaznamenaly v loňském roce mírný nárůst havárií
Akt. 15.1.2025 10.44Rubrika: Vodovody a kanalizace