21.4.2011 13.43, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace
Při investicích do ČOV je třeba myslet i na jejich budoucí údržbu
Zejména malé obce s počtem obyvatel do 1 000 osob by měly zvážit optimální varianty při výstavbě místních čistíren odpadních vod (ČOV) tak, aby byly v budoucnosti schopné financovat nejen jejich provoz, ale i obnovu.
V rozhovoru pro portál Naše voda na to upozornil vrchní ředitel sekce vodního hospodářství ministerstva zemědělství Pavel Punčochář. Nejmenší obce přitom podle něj čelí v řadě případů specifickým problémům. „Mnohé z těchto obcí leží v ochranných pásmech vodních zdrojů nebo v různých rekreačních oblastech a zónách, zejména v podhorských oblastech, kde jsou pro výstavbu čistíren nutné velké investice, které překračují obvykklou výši nákladů. Z toho vyplývá nízká efektivita takových investic, protože počet připojených obyvatel je relativně malý,“ upozorňuje Punčochář.
Právě malé obce by měly proto při čištění odpadních vod zvažovat variantní řešení, jako jsou domovní čistírny tam, kde je o rozptýlenou zástavbu, nebo v příhodných lokalitách vytvoření systému několika menších rybníčků. „Vše se musí posuzovat případ od případu, rozhodně nedoporučuji podléhat univerzálním řešením typu kořenové čistírny a podobně,“ zdůrazňuje vrchní ředitel. Obce také musí podle jeho slov zvažovat nejen prvotní náklady na investice do ČOV, ale i další náklady na jejich provoz a budoucí nutnou obnovu.
Vedení obcí by tak mělo výstavbu ČOV konzultovat s odborníky, a to s vodohospodáři i technology. Takové odborníky lze podle Punčocháře najít buď v transformované bývalé Asociaci čistírenských expertů, nebo v organizacích provozovatelů vodovodů a kanalizací (SOVAK) či na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze. I malé ČOV musí být navíc konstruované na odstraňování fosforu, který v tuzemských podmínkách nejvíce škodí povrchovým vodám.
Ve struktuře nákladů do ČOV tvoří investice do samotné čistírny podle Punčocháře 80 až 85 procent nákladů, vlastní provoz a údržba pak zhruba 20 procent nákladů. „To znamená, že udržitelnost takové infrastruktury do budoucnosti nebo samofinancování takových projektů je pro malé obce velký problém,“ konstatuje vrchní ředitel.
Zdroj: Naš voda
21.4.2011 13.43, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace