14.3.2023 15.07, Rubrika: Vodovody a kanalizace
Příbram: Nový provozovatel vodohospodářské infrastruktury?
Příbram pokračuje v přípravách koncesního řízení na nového provozovatele vodohospodářské infrastruktury. Návrh nepokračovat v přípravách a prodloužit smlouvu s dosavadním provozovatelem, společností 1. SčV, vedení města stáhlo z programu jednání zastupitelstva.
Návrh znepokojil opozici. Upozornila mimo jiné na dosavadní náklady spojené s chystaným koncesním řízením. Město si dalo například zpracovat analýzu za více než milion korun a má najatou firmu na zajištění koncesního řízení. Starosta Jan Konvalinka (za ANO) uvedl, že právní zástupce město upozornil na dřívější rozsudek Krajského soudu v Brně, v jehož světle se prodloužení smlouvy jeví jako rizikové. Záležitost podle starosty vyžaduje hlubší analýzu, a to i s ohledem na rozhodovací praxi Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. „Bylo nám doporučeno o dané věci zatím nerozhodovat a pokračovat v přípravě koncesního řízení tak, jak ji zastupitelstvo města dříve schválilo,“ dodal starosta.
Opozice stažení návrhu přivítala, protože měl podle ní zásadní dopad do budoucího provozování vodohospodářského majetku. „Ze strany rady byl zpracován zcela nedostatečně, přičemž v něm naznačená cesta při nakládání s majetkem v hodnotě více než tři miliardy korun by mohla způsobit městu velkou škodu a některým aktérům v extrémním případě i trestněprávní odpovědnost,“ sdělili ČTK zastupitelé za Spojence Václav Švenda a Markéta Škodová.
S návrhem prodloužit dosavadní provozovatelskou smlouvu do konce roku 2025 se na vedení města obrátila 1. SčV. Podle ní je v současné turbulentní době obtížné nastavit ekonomické parametry provozování vodohospodářské infrastruktury. Do nabídek by uchazeči museli promítat rizika spojená s nynější situací, a to v závazném rozsahu deseti let koncesního provozování. Mezi ně podle 1. SčV patří předpokládané snížení dodávek pitné vody ve snaze o dosažení úspor jak spotřebiteli, tak podnikateli. „Parametry i té nejvýhodnější nabídky učiněné za stávající situace by tak mohly být podstatně horší než v případě nabídky učiněné v době větší stability a předvídatelnosti vývoje jak ekonomiky celkově, tak na relevantním trhu provozování vodovodů a kanalizací,“ uvedla firma.
S vlastníky vodohospodářské infrastruktury chce 1. SčV uzavírat memoranda, v nichž se aktéři zavážou k většímu podílu měst na provozování vodohospodářského majetku, rozhodování o něm a jeho kontrole. Předpokladem je založení právnické osoby, v níž by měli vlastníci majoritní podíl. Opoziční zastupitelé ale odkazovali na dřívější analýzu, podle níž je návrh takového memoranda pro Příbram nevýhodný. „Objevil se nový trend. My jsme pouze a jenom chtěli hlasovat o tom, že bychom získali čas prověřit, jestli tenhle směr není dobrou cestou i pro nás,“ uvedl Konvalinka.
Vodohospodářská infrastruktura patří v Příbrami městu, které provoz přenechává 1. SčV. Firma platí městu nájemné a ponechává si příjem z vodného a stočného. Město má uzavřenou smlouvu se současným provozovatelem od roku 2004. V roce 2013 firma uplatnila právo opce na prodloužení účinnosti provozní smlouvy a prohlásila, že má vůli pokračovat ve spolupráci s městem dalších 10 let, tedy do konce února 2024.
ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
14.3.2023 15.07, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace, Statistiky a kauzyAktuality
Desítky obcí na Olomoucku budou mít nového dodavatele pitné vody
Akt. 7.1.2025 15.10Rubrika: Vodovody a kanalizace
Střimická výsypka u Mostu je novým ptačím parkem ČSO
Akt. 7.1.2025 15.08Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě