26.7.2019 9.00, Rubrika: Čistota vody a rekreace
Přibylo sinic, v části přírodních koupališť v Česku se lidé nemají koupat
V tropických teplotách přibývá nejen lidí mířících k vodě, ale také zdraví nebezpečných sinic v přírodních koupalištích. Sinice jsou bakterie vytvářející škodlivé látky a nejvíc se jim daří právě ve vedrech. Přes zhoršení kvality vody v části koupališť však lidé stále najdou v každém kraji řadu míst, kde se mohou koupat bez obav. Vyplývá to z nejnovějších informací krajských hygieniků.
Zákaz koupání kvůli přemnoženým sinicím platí třeba v Libereckém kraji v rybníku Bažantník u kempu v Sedmihorkách v Českém ráji. Za nevhodnou ke koupání považují hygienici vodu v koupališti v Chrastavě u Liberce. Na přehradě v Jablonci a dvou jezerech na Českolipsku – Hamerském a Máchově – je voda kvůli sinicím na třetím stupni kvality z pěti, takže citlivějším jedincům, jako jsou těhotné ženy, děti, senioři a alergici, může způsobit zdravotní potíže. Lidé se tam mohou koupat, ale měli by se pak osprchovat.
V Karlovarském kraji je zákaz koupání ve Velkém rybníce u Hroznětína na Karlovarsku a na přehradě Jesenice u kempu Václav na Chebsku. Zhoršila se i kvalita vody v nádrži Skalka u Chebu, ke koupání je nevhodná. Naopak koupaliště na Sokolovsku mají kvalitu vody stále vynikající. V Plzeňském kraji není voda vhodná ke koupání kvůli sinicím v přehradě České údolí u Plzně a v horní části přehrady Hracholusky na Butově. Hygienici už dřív označili za nevhodnou ke koupání i vodu ve Strážově na Klatovsku. V dalších sledovaných koupalištích v kraji se ale podle nich koupat lze.
V Ústeckém kraji má zhoršenou kvalitu vody třetina z 18 sledovaných přírodních koupališť. Znovu napuštěné je po měsíci koupaliště u kempu v Jetřichovicích v Českém Švýcarsku, kde byly cerkárie způsobující vyrážku. Podle posledního rozboru je koupaliště již vhodné ke koupání. V Královéhradeckém kraji není voda vhodná ke koupání kvůli zvýšenému množství sinic a vodnímu květu v Dolcích u Trutnova. Ve většině sledovaných přírodních i umělých koupališť v regionu je ale voda v pořádku. Převážně čistá jsou i přírodní koupaliště v Pardubickém kraji. Zhoršila se kvalita vody v rybnících Dlouhý a Hluboký, ale lidé se v nich stále mohou koupat. Naopak v rybníku Rosnička se voda pročistila.
Na jihu Čech má z hygieniky sledovaných míst nejvyšší kvalitu vody pláž v Lipně nad Vltavou. Nejhorší hodnocení má Staňkovský rybník v Chlumu u Třeboně na Jindřichohradecku, kde je voda nevhodná ke koupání. U veřejného tábořiště Podolsko na orlické přehradě představuje voda riziko pro citlivé jedince. Na čtyřech dalších místech je voda jen mírně zhoršená. Kvalita vody ve středočeských koupalištích je velmi dobrá. Mírně zhoršená je jen na několika místech, koupání to ale nebrání. Na Vysočině zůstává zákaz koupání v rybníku Kachlička na Havlíčkobrodsku a vhodné ke koupání nejsou rybník Domanínský a nádrž Pilská na Žďársku. Ze 17 přírodních koupališť v kraji kontrolovaných hygieniky zůstala čistá voda v osmi.
Na jižní Moravě je mírně zhoršená kvalita vody v koupalištích Výrovice na Znojemsku a Palava na Blanensku, dá se v ní ale koupat. Ostatní přírodní koupaliště v regionu mají vodu kvalitní. Ve Zlínském kraji není vhodná ke koupání voda v nádrži v Horní Bečvě na Vsetínsku, která vykazuje krátkodobé mikrobiologické znečištění. Zda je koupání v nádrži bezpečné, by měli hygienici zjistit z odběrů nových vzorků plánovaných na pondělí. Ke koupání není vhodná ani voda v přírodním biotopu v Honěticích na Kroměřížsku a v brouzdališti v biotopu v Prostřední Bečvě na Vsetínsku. V plavecké části biotopu je ale kvalita vody pouze mírně zhoršená. Na ostatních sledovaných koupalištích v kraji se lidé koupat mohou.
V Moravskoslezském kraji je voda ve většině přírodních koupališť vhodná ke koupání. Výjimkami jsou nádrž v Brušperku na Frýdecko-Místecku a přehrada Těrlicko na Karvinsku, kde přetrvává riziko, že se koupající nakazí alergickou kožní chorobou cerkáriovou dermatitidou. Koupání nevyhovuje ani voda v bazénu ve Sportovně rekreačním areálu na břehu štěrkovny v Hlučíně na Opavsku, ale voda v samotném jezeře podmínky pro koupání splňuje.
Zdroj: ČTK, ilustrační foto
26.7.2019 9.00, Rubrika: Čistota vody a rekreace