12.11.2019 11.27, Rubrika: Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace
Příprava stavby vodovodu u D3 může být rychlejší
Středočeští krajští zastupitelé by mohli urychlit projednání dokumentace pro stavbu přivaděče vody, který povede v koridoru připravovaného úseku dálnice D3. Projednání takzvaným zkráceným postupem, protože jde o veřejně prospěšnou stavbu, doporučili krajští radní, informovala dnes ČTK Helena Frintová ze středočeského hejtmanství.
Nový vodárenský systém v budoucnu umožní připojení více než 20.000 obyvatel a přípravu jeho stavby je třeba urychlit nejen kvůli tomu, že v oblasti je už nyní nedostatek vody, ale stavba je naplánována současně se stavbou dálnice, která má začít v roce 2024.
Konkrétně mají zastupitelé projednat aktualizaci Zásad územního rozvoje Středočeského kraje, což je plánovací dokument, ve kterém jsou zahrnuty například připravované silnice a s nimi související stavby. Do dokumentu bylo nutné doplnit stavbu vodovodního přivaděče a vymezit, kudy povede.
„Rozšíření vodárenské soustavy v koridoru dálnice D3 bude sloužit pro zásobování pitnou vodou v lokalitách, které jsou ve velké míře ovlivněné suchem. Rozšíření vodárenské soustavy bude řešeno připojením na Posázavský skupinový vodovod a Skupinový vodovod Javorník – Benešov,“ uvedl krajský radní pro regionální rozvoj, cestovní ruch a sport Martin Draxler (ANO). Postavit bude třeba více než 60 kilometrů vodovodních řadů, čerpací stanice a čtyři vodojemy. Stavba je naplánována současně s výstavbou dálnice.
Středočeská část dálnice D3 je ve fázi přípravy, měřit má kolem 60 kilometrů. Na středočeskou část Praha – Nová Hospoda už byl vydán posudek vlivu na životní prostředí, který je jednou z podmínek vydání stavebního povolení. Středočeské hejtmanství chystá k D3 další doprovodné stavby.
Podle Draxlera není možné kvůli poklesu hladiny podzemních vod zajistit zásobování obyvatel v regionu kolem D3 například prohlubováním studní nebo zřizováním nových vrtů pro centrální zásobování vodou. „Jediným možným řešením je napojení dané oblasti na již existující dostatečně kapacitní zdroje, tj. vodárenské soustavy,“ dodal radní. Nejbližším dostatečným vhodným zdrojem je vodárenská nádrž Švihov s úpravnou vody Želivka a na ní navazující vodárenské soustavy napojené na štolový přivaděč ze Želivky do Prahy, to znamená Posázavský skupinový vodovod a skupinový vodovod Javorník – Benešov.
Zdroj: ČTK, ilustrační foto
12.11.2019 11.27, Rubrika: Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace