4.11.2019 16.21, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Připravte si krmítka, začínáme s přikrmováním, vyzývají ornitologové
Teploty klesají k bodu mrazu a ptáci čím dál častěji hledají potravu u lidských sídel. Česká společnost ornitologická (ČSO) proto vyzývá veřejnost k zahájení zimního přikrmování a zapojení do programu občanské vědy Ptačí hodinka.
V něm ornitologové doporučí, čím krmit a poradí, jak vyrobit vlastní krmítko a poznat zimující ptáky. Program vyvrcholí o víkendu 10.–12. ledna 2020 historicky druhým celorepublikovým sčítáním ptáků na krmítkách. Do toho prvního se zapojilo přes 14 tisíc lidí. Už nyní se mohou zájemci hlásit o tipy a materiály prostřednictvím webové stránky ptacihodinka.birdlife.cz.
Hlavním cílem programu Ptačí hodinka je zapojit veřejnost do zimního přikrmování ptáků a prostřednictvím sčítání zjistit více o chování ptáků přezimujících v České republice. „Ukážeme účastníkům, že přispět k vědeckému poznání může každý. A ještě ho to bude bavit. Díky našim podkladům si i školní děti snadno zvládnou vyrobit vlastní krmítko a spolehlivě rozeznat vrabce polního od domácího či sýkoru koňadru od modřinky,“ říká koordinátorka sčítání Dita Hořáková.
Zájemci se už nyní mohou přihlásit k odběru novinek na webu ptacihodinka.birdlife.cz, který bude zároveň sloužit k následnému vkládání lednového pozorování. „Přihlášené budeme celou zimu zásobovat radami a tipy, aby byli na sčítání dobře připravení. Hlásit se mohou jak jednotlivci, tak i školní kolektivy, které do sčítání aktivně zapojíme,“ vysvětluje Hořáková. Sčítání bude možné vyzkoušet si pod dohledem ornitologů v předstihu. „V den mikulášské nadílky 5. prosince uspořádáme v pražském parku Hvězda přikrmování a sčítání ptáků nanečisto. Kdokoliv může přijít a zapojit se. Bližší informace k akci budeme zasílat zájemcům přihlášeným přes webovou stránku ptacihodinka.birdlife.cz,“ doplňuje Hořáková.
Prvního ročníku se zúčastnilo přes 14 tisíc sčitatelů, kteří pozorovali víc než čtvrt milionu ptáků. „Nejčastějším hostem krmítek byla sýkora koňadra, a to jak v celkových počtech, tak v plošném výskytu. S odstupem za ní byli v největších počtech pozorováni vrabci polní a vrabci domácí,“ připomíná Hořáková. Výsledky jsou k dispozici na webu ptacihodinka.birdlife.cz/vysledky.
Metodika sčítání je stejná jako v prvním ročníku. „U každého druhu zapisujeme vždy nejvyšší počet jedinců spatřených najednou. Vidíme například tři sýkory modřinky, za chvíli je jich tam šest a po chvíli už jen jedna? Zapišme si u modřinky šestku. Do tohoto jednoduchého výzkumu se může zapojit úplně každý,“ vysvětluje Hořáková.
Zdroj: ČSO, foto Plastia.eu
4.11.2019 16.21, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Statistiky a kauzy