17.5.2016 0.26, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině
Proč pumpují hasiči tůňku u rybníku Dívka?
Za pomoci sboru dobrovolných hasičů Najdek byla vypumpována tůňka u rybníku Dívka – rozmnožiště kuňky obecné. Nyní byli povoláni hasiči k jejímu vypumpování. O důvodech informuje Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK).
V zimě roku 2013 byla v evropsky významné lokalitě Dívka (EVL) vedle nátokové části stejnojmenného rybníka vykopána tůň pro kuňku ohnivou, která je předmětem ochrany EVL. Tůň není rybářsky využívána a slouží kuňce a dalším druhům obojživelníků k rozmnožování. Při silné letní bouřce 2014 se vedlejší potůček rozvodnil a spojil se s tůňkou, takže se do tůňky dostalo několik ryb, včetně nepůvodního druhu – střevličky východní. Ta se za rok a půl v tůni významně namnožila a kuňky přestaly tůňku k rozmnožování využívat. Střevlička je silný potravní a prostorový konkurent obojživelníků.
Tůň byla vybudovaná jako nevypustitelná, proto Správa CHKO Ždárské vrchy přistoupila k vyčerpání veškeré vody a přechodnému vysušení tůně. Této činnosti se ochotně ujal Sbor dobrovolných hasičů Najdek, kteří pomoc pojali jako cvičení.
Před započetím prací bylo potvrzeno, že se v tůni nenacházejí žádné snůšky obojživelníků. Dvěma sacími zařízeními a čtyřmi hadicemi hasiči vypumpovali vodu z tůně za 40 minut. Hadice byly nataženy do Dívky, která se právě také vypouštěla. Takto se podařilo vylovit veškeré ryby, které se do tůně dostaly. Aby v budoucnu nedošlo znovu k přelití vody z potoka do tůně, byl v roce 2015 navýšen břeh tůně podél potoka.
Střevlička východní (Pseudorasbora parva) je v ČR invazním druhem. Z původního areálu v povodí Amuru a v zemích jihovýchodní Asie se rozšířila do Evropy s plůdkem býložravých ryb – amura a tostolobika. Do tehdejšího Československa byla poprvé přivezena s plůdkem v roce 1981 a rozšířila se do celé republiky. Střevlička o délce těla 3–6 cm se tře od dubna do pozdního léta, kdy samice dokáže za tuto dobu naklást až 5 000 jiker, proto je silným konkurentem rychle navyšující své počty. Střevlička je všežravec, živí se planktonem i bentosem.
Zdroj a foto: AOPK, Jana Hejtmánková
17.5.2016 0.26, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajiněAktuality
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
PVK zaznamenaly v loňském roce mírný nárůst havárií
Akt. 15.1.2025 10.44Rubrika: Vodovody a kanalizace