2.9.2015 10.10, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Rybářství a rybníkářství, Statistiky a kauzy
Program Jaro ožívá má i svou podzimní část
Začátkem září se velká část našich stěhovavých ptáků vydává na cestu do Afriky. Sledovat je můžeme v podzimní, africké fázi mezinárodního vzdělávacího programu Jaro ožívá (www.springalive.net). Upozornil na to dnes ředitel České společnosti ornitologické (ČSO) Zdeněk Vermouzek.
Na jaře jsme v přírodě i na webových stránkách Jaro ožívá (www.springalive.net) sledovali přílet ptáků. Ptáci u nás vyvedli svá mláďata a nyní pro ně nastává čas odletu zpět do Afriky. Někteří, jako například rorýsi, již odlétli. Pro jiné migrace vrcholí. A s návratem dětí do školních lavic začala letošní africká fáze programu Jaro ožívá. „Stejně jako na jaře naše děti sledovaly přílet stěhovavých ptáků z Afriky, nyní sledují děti v Africe přílet ptáků na zimoviště a svá pozorování zadávají na stránky Jaro ožívá,“ říká Gabriela Dobruská, která Jaro ožívá v Česku koordinuje. Díky nim se i vy můžete na stránkách Jaro ožívá www.springalive.net dozvědět, kdy do Afriky doletěly třeba první vlaštovky.
„V druhé polovině srpna nám z různých míst chodily zprávy o pozorování obrovských hejn čápů na polích či kroužících na obloze. Na některých místech pozorovali i více než 100 čápů,“ uvedla dále Dobruská. „Vydáte-li se nyní do přírody, můžete pozorovat hejna vlaštovek a jiřiček houfujících se na drátech elektrického vedení, hejna špačků na polích či množství různých druhů kachen a potápek na rybnících. Pokud bude mít rybník částečně obnažené dno, máte velkou a jedinečnou šanci pozorovat různé druhy bahňáků – ptáků, kteří přes nás většinou jen protahují a hnízdí na dalekém severu.“
Proč ptáci na podzim odlétají?
Kvůli potravě. Mnoho druhů má výrazně sezónní jídelníček: hmyz, plody, semínka. Najít potravu v zimě není jednoduché. Ti, kteří to dokáží, mohou zůstat, zima jim nevadí – to je snadno pochopitelné. Proč ale nezůstanou v Africe? Proč se každým rokem vydávají na tak dlouhou a strastiplnou cestu, na které jich mnoho zahyne? Odpověď je jednoduchá – na severu, kde je mírné léto, dny jsou dlouhé, ptáků míň a všude mnoho hmyzu, je jednodušší vyvést mláďata, než na horkém jihu plném konkurence a predátorů. Migrace tak usnadňuje přežití druhů, přestože část ptáků během dlouhé cesty zahyne.
Festival ptactva – festival migrace ptáků
Pokud nevíte, kam se za ptáky vydat, zúčastněte se Festivalu ptactva, který pořádá Česká společnost ornitologická. O prvním říjnovém víkendu se na různých místech budou konat vycházky za ptáky, často spojené i s ukázkou kroužkování. Více informací o této akci získáte na www.cso.cz.
Kontakt: Gabriela Dobruská, dobruska@ birdlife.cz, 724 687 996
Jaro ožívá je mezinárodní projekt organizovaný BirdLife International, světovou organizací na ochranu ptáků, v České republice zastoupený Českou společností ornitologickou. Motivuje děti, jejich učitele a rodiny k aktivní ochraně ptáků, pomáhá pochopit potřebu mezinárodní ochrany stěhovavých ptáků. Klíčovou součástí projektu je webová stránka www.springalive.net, na kterou zadávají svá první pozorování 5 sledovaných druhů děti již z 54 zemí Evropy, Asie a Afriky. Těmito druhy jsou vlaštovka obecná, rorýs obecný, čáp bílý, kukačka obecná a vlha pestrá. Projekt je na mezinárodní úrovni podporován nadací Mitsubishi Corporation Fund for Europe and Africa (MCFEA), hlavním sponzorem projektu. V České republice je Jaro ožívá podporováno společností E.ON, Česká republika, s.r.o.
První říjnový víkend (letos 3. a 4.10.) je již tradičně zasvěcen Festivalu ptactva, v rámci kterého organizují pro veřejnost ornitologové z České společnosti ornitologické vycházky do přírody spojené s pozorováním ptáků a dalším doprovodným programem. Účastníci mají možnost získat mnoho informací jak o jednotlivých druzích, jejich životě, ohrožení a možnostech ochrany, tak o fenoménu ptačí migrace obecně. Na mnoha místech organizátoři také připravili oblíbenou ukázku odchytu a kroužkování ptáků. Některé akce jsou navíc spojené i s prohlídkou záchranných stanic pro handicapované živočichy a s vypouštěním jejich vyléčených ptačích pacientů zpět do přírody. Pro děti bývají nachystané různé hry a kvízy s ptačí a ekologickou tématikou.
Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
2.9.2015 10.10, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Rybářství a rybníkářství, Statistiky a kauzy
Aktuality
Obyvatelé části Plzně mají mít letos kanalizaci a vodovod za 120 mil.
Akt. 15.1.2025 15.16Rubrika: Vodovody a kanalizace
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě