17.12.2021 12.18, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Projekt využití recyklované vody bude pokračovat i v příštím roce
Projekt EU Horizon 2020 „Wider Uptake – Používání chytrých řešení ve vodním hospodářství“, jehož jedním z cílů je shromáždit data pro praktické uplatnění recyklované vody, bude pokračovat také v roce 2022. Informoval o tom profesor Jiří Wannner, který uvedený projekt v ČR opakovaně prezentuje a zaštiťuje.
V současné době podle jeho informací již dokončili řešitelé ve všech členských zemích (Norsko, Nizozemí, Itálie, Ghana a ČR) zprávu za prvních 18 měsíců řešení, dosažené výsledky a další postup by měly být předmětem jednání s koordinátorem projektu Wider Uptake na jaře příštího roku. Každá ze zemí účastněných v projektu přitom řešila jiný problém. Zatímco Norsko testuje získávání dusíkatých a fosforečnanových hnojiv, Nizozemí se věnuje výrobě biokompozitních materiálů z odpadů vznikajících při čištění odpadních vod, Itálie zavlažování zemědělské rostlinné produkce vyčištěnými odpadními vodami, Ghana výrobě biouhlu z čistírenských kalů s jeho následným využitím v zemědělství spolu s vyčištěnou odpadní vodou a ČR opětovnému využívání odpadních vod v městském vodním hospodářství. V ČR je účastníkem projektu Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, České vysoké učení technické v Praze, Pražské vodovody a kanalizace a Pražská vodohospodářská společnost, testy vody a zavlažování vybraného spektra rostlin probíhají v areálu Ústřední čistírny odpadních vod v Praze (ÚČOV).
„Testy zavlažování ve čtyřech boxech se čtyřmi různými typy voda bude pokračovat po celý rok 2022. Odpadní voda z Nového vodovodního řadu však bude odebírána z jiného místa než z odpadního kanálu, informoval Wanner. Důvodem je skutečnost, že hlavní město Praha zahájilo dezinfekci odpadních vod technologií NWL UV světlem. Recyklovaná voda musí přitom odpovídat požadavkům Nařízení Evropského parlament 2020/741 a Rady ze dne 25. května 2020 o minimálních požadavcích pro opětovné použití vody. Pilotní testy zavlažování musí také zjistit, zda recyklovaná voda vykazuje jakýkoli negativní vliv na zavlažované rostliny, půdu a podzemní vody. Jedním z konečných cílů je pak formulace nové legislativy o opětovném využívání vody v ČR, neboť to zatím umožněno není. Výsledky projektu by přitom měly prezentovat přínos, kvalitu a vliv recyklované vody na životní prostředí, včetně testovaných rostlin.
O využití recyklované vody si mohou zájemci přečíst také v aktuálním vydání časopisu IWA The Source, které najdete na: https://www.thesourcemagazine.org/
Naše voda, dokumentární foto: (rostliny zavlažované recyklovanou vodou na ÚČOV) Naše voda – Nina Havlová
17.12.2021 12.18, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Statistiky a kauzy