8.2.2017 9.57, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony
Protierozní kalkulačka má pomoci v prevenci rizik sucha
Kalkulačky, které navrhnou pěstování správných plodin, zajistí, že půda nebude tolik ohrožená suchem. Pozitiva aplikace, o níž již portál naše voda informoval, připomíná Břeclavský deník.
Ministerstvo zemědělství spouští webové aplikace v podobě kalkulačky vláhové potřeby a protierozní kalkulačky. Aplikace napoví, v jaké míře je konkrétní půda ohrožená erozí a které plodiny je vhodné pěstovat. „Zemědělci novinku vítají. „Po dlouhých letech diskuzí o tom, že sucho existuje, zde konečně máme praktické věci. Možné zlepšení ale potrvá dlouhé roky a bude vyžadovat změny v myšlení lidí,“ naznačil Jiří Němec, který hospodaří na Znojemsku. Doplnil, že již nyní každý zemědělec musí vědět, jaké plodiny jsou pro jeho pole nejvhodnější. „Když chceme získat dotace, musíme splňovat určitá kritéria. Jde například o pěstování různých plodin a jejich střídání. Velkým problémem je eroze, a to nejen vodní, ale i větrná,“ dodal Němec.
Připomněl, že zejména u Znojma jsou rozlehlá pole, kterým eroze hrozí. „Již nyní například pěstujeme různé meziplodiny, aby pole nezůstaly holé,“ řekl zemědělec Němec. s tím, že nové webové aplikace v podobě protierozní kalkulačky či kalkulačky pro potřebu vláhy mohou zemědělcům pomoci v případě, kdy si při rozhodování nebudou jistí.
Zemědělci na Břeclavsku se snaží už nyní erozím co nejvíce zamezit. „Tam, kde je sklon svahu více než pět až deset procent, je to problém. Proto zemědělci osévají pole po vrstevnici, aby se tam zachytilo co nejvíce vody,“ řekl Antonín Osička, který je předsedou agrární komory na Břeclavsku a zároveň vede zemědělské družstvo v Bulharech. Právě jeho družstvo pomáhalo vědcům při shromažďování důležitých dat. „Měkká opatření mohou zemědělci uplatňovat hned. Mluvíme tady o změně osevních postupů. Tvrdá opatření jsou nákladnější. Jde například o rozdělení pozemků,“ sdělil ČTK bioklimatolog z Mendelovy univerzity Zdeněk Žalud.
Zdroj: Břeclavský deník, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
8.2.2017 9.57, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony