2.12.2015 15.13, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy
Protipovodňová opatření za 11,5 miliardy korun chrání půl milionu lidí
Vláda dnes projednala závěrečné vyhodnocení programu „Podpora prevence před povodněmi II“ Ministerstva zemědělství, který trval od roku 2007 a skončil v loňském roce. Podle mluvčího ministerstva zemědělství Hynka Jordána program ochránil majetek téměř půl milionu lidí.
Na protipovodňová opatření bylo za sedm let použito více než 11,5 miliardy korun, z toho přes 10 miliard šlo přímo ze státního rozpočtu. Z programu bylo financováno celkem 549 akcí, a to 379 staveb a 170 studií a projektových dokumentací. Více než 466 tisíc obyvatel tak bude ochráněno před povodněmi. „Druhá etapa programu Prevence před povodněmi byla zaměřená hlavně na snižování ohrožení a povodňových rizik v záplavových oblastech vodních toků, posílení zadržení vody v údolních nivách během povodní a zvýšení kapacit koryt v zastavěných částech obcí,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.
Peníze na program šly ze státního rozpočtu, úvěru od Evropské investiční banky a výnosů z privatizace. Přes 1,4 miliardy korun bylo od investorů a z jiných zdrojů. „Podle původních odhadů měl podíl vlastních prostředků tvořit přibližně pět procent z celkových nákladů. Ve skutečnosti byl ale dvojnásobný, díky čemuž jsme mohli vybudovat více protipovodňových opatření,“ uvedl Jurečka.
Mezi velké investiční akce patří například dvoukilometrová ochranná hráz, která spolu s mobilními stěnami a opravenými nábřežními zdmi chrání Terezín před velkou vodou. Akce dokončená v roce 2013 stála 140 milionů korun. Za téměř 300 milionů byla v Olomouci zvýšena kapacita koryta řeky Moravy.
Jednou z největších staveb byla protipovodňová ochrana Mělníka, která stála celkem 544 milionů korun. Jde o soubor tří samostatných částí ochrany před stoletou vodou, který se skládá ze zemních hrází v kombinaci se stabilními protipovodňovými stěnami a mobilním hrazením. Úpravy za 125 milionů korun se v rámci opatření před extrémními povodněmi dočkala i Těrlická přehrada. Ještě o 50 milionů více stála protipovodňová ochrana Veselí nad Lužnicí, kterou tvoří kombinace zemních hrází a železobetonových zdí, doplněná podzemní těsnící stěnou. Na územích, kde vznikla nová protipovodňová opatření, se výrazně zvýšila ochrana životů i majetku. Průměrné roční škody se v těchto lokalitách snížily o 77 %.
Veřejnost si všechny projekty může prohlédnout na internetu. Ministerstvo zemědělství totiž na svých webových stránkách připravilo speciální aplikaci, která představuje všechny realizované stavební akce v rámci uvedeného Programu. Aplikaci najdete na webu Ministerstva (www.eagri.cz) v sekci Voda.
Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
2.12.2015 15.13, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy
Aktuality
Kvalita vody v zaplavených studních na Jesenicku se po testování zlepšila
Akt. 16.1.2025 15.51Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Hnutí Duha: Krnov mohl mít protipovodňovou ochranu již dokončenou
Akt. 16.1.2025 14.09Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině