4.2.2017 15.59, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla
Průtok pod Prahou se zvětšovat nebude, přetekly by hráze
Maximální neškodný průtok Vltavy pod Prahou nelze zatím zvýšit na zvažovaných 2000 kubíků za vteřinu. Uvedený závěr, o kterém v minulosti portál Naše voda opakovaně informoval, potvrdil v rozhovoru pro ČTK generální ředitel státního podniku Povodí Vltavy Petr Kubala.
Zvýšením průtoku by totiž přetekly hráze, které jsou projektované na současných 1500 m3/s. Neškodný průtok je největší průtok, který ještě nezpůsobí nepřijatelné škody v daném úseku říčního toku, tj. kdy se voda nevylévá z koryta. Povodí si nechalo u ČVUT vypracovat studii, která měla prověřit varianty zvětšení průtoku na 1700 a 2000 metrů krychlových za vteřinu na trase od poslední části Vltavské kaskády, tedy od vodní nádrže Vraný, až po soutok Labe s Vltavou u Mělníka. „Hráze, které jsou dole pod Kralupy nad Vltavou, tedy u Nové Vsi nebo Ouholic kdysi sloužily k tomu, aby při rozvodnění řeky nešly plaveniny zemědělcům na pole, ale pro vodu byly prostupné,“ řekl ČTK Kubala. Později se z nich staly ochranné hráze před velkou vodou.
V současnosti začíná Povodí Vltavy i prostřednictvím studie zjišťovat, kolik by stála modernizace těchto hrází, aby se neškodný průtok řeky mohl případně zvýšit. Firma také hledá technická nebo přírodě blízká opatření, jimiž by se mohlo ochránit osídlení pod Prahou v případě většího rozlivu. Díky případnému zvýšení neškodného průtoku by mohlo Povodí upouštět z kaskády v případě povodňového nebezpečí více vody. „Nepomohlo by to však, pokud by šla záplava například po Kocábě, Zákolanském potoku nebo Berounce,“ dodal Kubala. Tyto toky totiž přehradami regulované nejsou. Studie také zjistila, že mobilní protipovodňové hrazení v Praze prakticky nezvyšuje rychlost povodňové vlny, která se následně dostane pod Prahu. Urychlení je podle Kubaly zanedbatelné, v řádu minut.
Povodí v loňském roce aktualizovalo manipulační řády kaskády. „Prověřili jsme manipulační řády na vodních dílech, kde byly potřebné drobné změny, tam jsme je zohlednili,“ dodal ředitel. Jednou ze změn bylo i zvýšení ochranného prostoru Orlické přehrady, která by měla udržet dvacetiletou vodu místo desetileté. Maximální hladina zásobního prostoru tak klesla o 1,3 metru.
ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
4.2.2017 15.59, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla