28.8.2013 10.05, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství
Původní druhy našich ryb vytlačuje Karas stříbřitý
Jedním z mnoha invazních druhů živočichů v ČR je bezpochyby karas stříbřitý (Carassius auratus gibelio), kterého mnozí považují za původního obyvatele našich vod. Informuje o tom facebooková verze portálu Naše voda s tím, že skutečně původní druh je karas obecný.
Karas stříbřitý se do Evropy dostal v roce 1954 do toku Dunaje, odkud se rozšířil přes řeku Moravu (nález v roce 1976) i na naše území. Populace, která u nás žije, se skládá pouze ze samic, samci jsou velmi ojedinělé výjimky. Karas stříbřitý se totiž díky své genetické anomálii dokáže rozmnožovat bez zásahu samce. Nakladeným jikrám k vývoji stačí přítomnost mlíčí jakéhokoliv druhu kaprovitých ryb. Nevznikají kříženci, oplození není úplné, zárodek se vyvíjí jen ze samičí buňky. Jediná samice karase stříbřitého, určená jako nástražní rybička při lovu, která se dostane na svobodu, se tak dokáže v dané lokalitě sama rozmnožit. Tato ryba vytlačuje našeho karase obecného, takže v místech, kde se vyskytují oba druhy, brzy převládá pouze karas stříbřitý. Je všežravec.
Karase stříbrného od obecného rozeznáme snadno. Vypadají sice na první pohled stejně, ale rozdíl je ve stříbřitě cínovém zabarvení karase stříbrného, jeho břišní výstelka je tmavě zabarvená, u karase obecného světlá. Karas stříbřitý má pevnější a větší šupiny a méně vyklenuté hřbetní ploutve. Karase od jiných ryb poznáme i podle chybějících vousků.
Schopnosti karase stříbřitého přežít i ve znečištěných vodách chudých na kyslík a malých okrasných jezírkách na zahradě z něj činí tvora s invazními schopnostmi. Růstem se přizpůsobí podmínkám, v příznivých dorůstá až 45 centimetrů na délku. Pokud má podmínky nepříznivé, dosahuje délky 7-9 centimetrů, i když je starý 5 let.
Karas stříbřitý byl také za dva tisíce let v Číně vyšlechtěn do různých barevných forem okrasných rybek (zlatí karásci), ale i jako je např. i závojnatka.
Zdroj: Facebook Naše voda
28.8.2013 10.05, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství