31.7.2017 12.04, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace
PVK oživily expozice v Muzeu pražského vodárenství
Společnost Pražské vodovody a kanalizace (PVK) doplnila stávající vodárenskou expozici v Muzeu pražského vodárenství fotografiemi z veletrhu z roku 1937. Informoval o tom mluvčí PVK Tomáš Mrázek.
Letos totiž podle Mrázka uplynulo 80 let od uspořádání technického veletrhu na pražském holešovickém Výstavišti, kde se odborná i laická veřejnost měla možnost seznámit s nejnovějšími trendy nejen ve vodárenském a plynárenském odvětví. Pro hlavní město Prahu se jednalo o jeden z mnoha veletrhů, které se mezi válkami ve městě odehrály, nicméně byl zajímavý především velkým rozsahem expozice a celorepublikovým záběrem. Na ploše dnes již neexistujícího Paláce strojovny ve dnech 22. května až 20. června 1937 uspořádalo hlavní město Praha výstavu při příležitosti 18. sjezdu plynárenského, vodárenského a zdravotně technického sdružení československého a jako připomínku celé řady jubileí, spojených se zaváděním svítiplynu a pitné vody do Prahy, ale i celé řady dalších měst na území Československa.
„A právě fotografiemi z tohoto veletrhu jsme oživili expozici v Muzeu pražského vodárenství, uvedl Mrázek. Muzeum je možné navštívit v rámci tzv. zážitkové turistiky každý čtvrtek odpoledne nebo druhou sobotu v měsíci. Větší skupiny si mohou sjednat individuální návštěvu. Momentky nejen z výstavy budou moci zájemci vidět i při podzimních dnech otevřených dveří, které proběhnou 7. a 8. října.
Výstava byla rozdělena do šesti částí – plynárenství, vodárenství, kanalizace, lázně a koupaliště, topení a větrání a čištění města. Náplní výstavy byla ukázka historického vývoje a tehdy současného stavu vystavované techniky, která byla využívána ve městech k řešení hygienických otázek měst a jejich obyvatel. Ústředním exponátem celé výstavy byl model průřezu Václavským náměstím spolu s palácem Koruna, kde bylo zobrazeno, jak jsou vedeny zmiňované městské sítě.
Vedle celé řady soukromých firem tu měla svůj výstavní stánek i velká řada městských podniků, které provozovaly vodovody, kanalizace či plynárenské systémy. Jedním z nich byly i Pražské vodárny, které měly zdaleka největší stánek. Na místě byly vystavovány především exponáty ke třem funkčním pražským vodárnám – káranské, podolské a branické.
Současně byl také představen dosavadní historický vývoj čerpání vody, kladení potrubí či instalace domovních vodoměrů. Obraz pražského vodárenství pak dokreslovala řada diagramů a grafů, které ukazovaly pravděpodobný budoucí vývoj. Zlatým hřebem stánku Pražských vodovodů pak byla sbírka reklamních obrazů Josefa Lady, které ukazovaly výhody zavedení vodovodu na pitnou vodu domácností. Ladovy obrazy (viz ilustrační foto) byly využity i pro reklamní leporelo, které nabádalo funkcionáře menších obcí, aby nechaly u sebe zavést vodovod a snížili tak objem 50 % všech domácností v ČSR, které nemají přímý přístup k pitné vodě.
Naše voda, foto: PVK
31.7.2017 12.04, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace