5.3.2014 4.23, Rubrika: Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině
Rekonstrukce Mlýnského rybníka v Říčanech získala stavební povolení
Oprava hráze Mlýnského rybníka v Říčanech, který se loni při červnových povodních dostal do pozornosti krizového štábu hlavního města Prahy, je podle starosty Vladimíra Kořena kompletně připravena. Oznámila to mluvčí radnice Adéla Michalová.
Voda z Říčan ohrožovala některé pražské městské části a na hrázi se vystřídali jak pražský primátor Tomáš Hudeček /TOP09/, tak hejtman Středočeského kraje Josef Řihák /ČSSD/. V době povodní musel být proveden zásah do hráze, aby se předešlo jejímu možnému protržení.
„Během šesti měsíců jsme připravili projekt, zajistili inženýrskou přípravu, všechny potřebné smlouvy a máme i pravomocné stavební povolení,“ říká k projektu Jiří Sedláček z Odboru správy majetku říčanské radnice a doplňuje ho kolega Richard Vicher: „Mlýnský rybník je nyní napuštěný pouze z jedné pětiny, provizorní zásah na hrázi neumožňuje jeho provoz a doufejme, že nepřijdou další povodně.“
Projekt počítá s celkovou opravou hráze, u které byly v době povodně pozorovány zvýšené průsaky, dále pak s vytvořením nového výpustného zařízení a bezpečnostního přelivu. Ten by měl zajišťovat odtok vody v době povodní tak, aby nedošlo k přelití hráze. Nový bezpečnostní přeliv je navržen jako nehrazený. Z tohoto důvodu nebude převádění povodňových průtoků bezpečnostním přelivem závislé na lidském faktoru. Při průchodu povodňové vlny s dobou opakování 100 let dojde k její transformaci a snížení kulminace.
„Po realizaci navržených technických opatření Mlýnský rybník bezpečně převede kontrolní povodňovou vlnu s dobou opakování 100 let a vyhoví legislativním požadavkům“ říká Ing. Vítězslav Pytelka zástupce společnosti VODNÍ DÍLA – TBD a. s. a dodává: „Zmírnění škod pod Mlýnským rybníkem během povodňových průtoků může vylepšit ještě projekt protipovodňových opatření, který město připravuje ve spolupráci s Povodím Vltavy níže na toku Říčanského potoka.“
Spuštění obou projektů ale nyní závisí na financování, které se počítá v desítkách milionů korun. Pro zajištění funkce Mlýnského rybníka a rekonstrukci hráze je totiž naprosto nezbytné odtěžit sediment, který se dlouhá léta na jeho dně ukládal. V místech u hráze jde o více než dvoumetrovou vrstvu a právě likvidace sedimentu je největší finanční zátěží. Projektanti spočítali náklady na 90 milionů korun. Cena ale se ale může snížit podle toho, kam se bude sediment vyvážet.
„Výslednou cenu ovlivní případná veřejná zakázka. V otevřených soutěžích se nám daří snižovat náklady na dvě třetiny projekčních výpočtů. I tak jde o peníze, které jsou nad síly našeho města,“ říká starosta Vladimír Kořen /Klidné město/, přičemž doufá, že se naplní přísliby z dob povodní, že otázka protipovodňových opatření na Rokytce a Říčanském potoce jsou prioritou při odstraňování povodňových škod. „V projektu jsme si odpustili veškeré práce navíc. Kromě cesty na hrázi nebudou vznikat žádné přebytečné objekty jako altánky, mola nebo promenády, byť je Mlýnský rybník centrální dominantou města. Cílem projektu je výhradně zvýšení protipovodňové funkce a uvedení rybníka do stavu, který nebude při povodních černou můrou pro obyvatele Prahy.“
Dotační program, do kterého by se rekonstrukce hráze a odbahnění Mlýnského rybníka mohl přihlásit, zatím podle informací říčanského úřadu zatím nebyl vypsán.
„Je škoda, že přechodná vláda nedokázala vygenerovat dotační program avizovaný vládou Petra Nečase, ze kterého měl být náš rybník opraven. Pokud nebudou tyto prostředky k dispozici v dohledné době, bude nutné se vážně zabývat uvedením rybníku alespoň do stavu před povodněmi,“ dodává radní a krajský zastupitel Miloslav Šmolík /ODS/.
Naše voda, foto: MU Říčany
5.3.2014 4.23, Rubrika: Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině
Aktuality
Vodné a stočné 2025: Na Chrudimsku budou lidé platit o 3,2 pct více
Akt. 26.11.2024 15.12Rubrika: Voda a naše peněženka
Národní parky České republiky se spojily do společné asociace
Akt. 26.11.2024 14.39Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě