15.7.2019 12.46, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Přehrady a vodní díla
Rekonstrukce nádrže Letovice si vyžádá asi 300 milionů
Plánovaná rekonstrukce vodní nádrže Letovice na Blanensku včetně odtěžení bahna si vyžádá odhadem 300 milionů Kč. Začátek stavby je v plánu na podzim 2020, rekonstrukce potrvá přibližně dva roky. ČTK to dnes řekl mluvčí státního podniku Povodí Moravy Petr Chmelař. Nádrž má po opravě chránit lidi před tzv. desetitisíciletou vodou.
Rekonstrukce se bude týkat koruny hráze a funkčních objektů, jako jsou bezpečnostní přeliv, spadiště, skluz a vývar, jejichž kapacita podle mluvčího neodpovídá aktuálním požadavkům. Povodí zároveň ze dna nádrže odstraní sedimenty, a to v místech od přítoku až po starou zatopenou silnici mezi Křetínem a Lazinovem a také v Lazinovské zátoce.
„V nádrži tedy bude nutné na začátku akce výrazně snížit hladinu, poté bude hladina už v průběhu prací postupně navyšována,“ uvedl mluvčí. Doplnil, že navrhovaný harmonogram byl vytvářený tak, aby v každé fázi rekonstrukce byla hladina na co nejvyšší možné kótě a nebyla upuštěna zbytečně.
Vodní nádrž Letovice vznikla v letech 1972 až 1976. Hlavním účelem je zlepšování průtoku v řece Svitavě, ale slouží také k rekreaci, rybaření nebo ke sportu. Hojně ji vyhledávají turisté. V době rekonstrukce se omezením nevyhnou. „Rekreace nebude možná v oblasti těžby sedimentů a omezen bude vstup na staveniště, kterým bude prostor hráze, vývaru, dopravní obslužnosti a místa uložení sedimentů,“ uvedl mluvčí.
Povodí nyní podle Chmelaře připravuje žádost o stavební povolení. Následovat bude proces veřejného výběrového řízení na zhotovitele stavebních prací i těžby sedimentů tak, aby se mohly dělat současně. Půjde-li vše podle plánů, stavební práce i těžba sedimentů začnou na podzim 2020. Celá akce potrvá od zahájení přibližně dva roky.
Státní podnik Povodí Moravy zajišťuje správu, provoz a údržbu vodních toků a vodohospodářských objektů v povodí Moravy. Spravuje téměř 11.000 kilometrů vodních toků, přes 1100 kilometrů ochranných hrází, 30 významných nádrží, 137 malých vodních nádrží, 15 malých vodních elektráren, 13 plavebních komor a 175 jezů.
Zdroj: ČTK, foto: wikimedia commons, Vlastní dílo
– 15.7.2019 12.46, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Přehrady a vodní dílaAktuality
Vodné a stočné 2025: Na Chrudimsku budou lidé platit o 3,2 pct více
Akt. 26.11.2024 15.12Rubrika: Voda a naše peněženka
Národní parky České republiky se spojily do společné asociace
Akt. 26.11.2024 14.39Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě