18.10.2018 8.58, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině
V říjnu zatím pršelo pětkrát méně, než je obvyklé
Ani říjen zatím nepřinesl větší množství srážek, jsou pětinové oproti obvyklému množství v tomto období. Připomíná to portál iDNES.cz. „Nejzávažnější situace je i nadále v severovýchodních Čechách,“ uvádí hydrolog Českého hydrometeorologického ústavu Radek Čekal.
V prvním říjnovém týdnu byly srážky na území České republiky značně podprůměrné, přesto rozdílné. Zatímco na Moravě spadla polovina běžného množství, v Čechách odpovídaly srážkové úhrny necelé třetině. V uplynulém týdnu Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) nezaznamenal na celém území České republiky dokonce žádné srážkové úhrny. Z pohledu hydrologického sucha u povrchových vod se situace v jednotlivých povodích na území České republiky v porovnání s předchozím týdnem mírně zhoršila.
Aktuálně téměř polovina sledovaných oblastí na území České republiky vykazuje stav hydrologického sucha. Nejvíce suchých oblastí se nachází v severní polovině Čech, tedy v povodí Labe a Ohře. Nejmenší sucho je podle hydrologů v povodí Vltavy a Dyje. „Aktuálně ve sledovaných profilech protéká ve vodních tocích převážně deset až pětapadesát procent toho, co je pro toto období obvyklé. Vodnější, i když celkově také podprůměrné, jsou některé toky v povodí horní Vltavy a přítoky Berounky. Nejzávažnější situace je i nadále v severovýchodních Čechách,“ uvádí Čekal.
Nejvíce jsou nadále postiženy toky v povodí Sázavy, Jizery a některé přítoky horního a středního Labe. Historicky nejmenší průtoky vykazuje také Smědá, Lužická Nisa, Ploučnice, Kamenice a Úterský potok. Na moravských tocích se historické minimum vyskytuje na Třebůvce, Loučce, Litavě, Jevišovce a na dolním toku Moravy.
Zdroj: https://zpravy.idnes.cz/pocasi-srazky-…omaci.aspx?c=A181017_114713_domaci_mesz, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
18.10.2018 8.58, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Statistiky a kauzy