30.3.2015 7.38, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla
Rizikům sucha je třeba začít čelit
Rizika sucha se naší země týkají již v současné době. Poukazuje na to v týdeníku Zemědělec senátorka a stínová ministryně zemědělství za ODS Veronika Vrecionová.
Varovná zpráva OSN, která předpokládá již v průběhu příštích 15 let pokles světových zásob pitné a užitkové vody o 40 procent, se na první pohled naší země přímo netýká – sama OSN předpokládá podstatné snížení dostupnosti vody hlavně v rozvojových zemích. Ve skutečnosti se nás ale týkají rizika sucha již v současné době, a tato rizika také ohrožují konkurenceschopnost i možný objem naší zemědělské produkce v řadě lokalit, například na jižní Moravě nebo v chmelařských oblastech Žatecka a Lounska.
Příčin je mnoho, jednou z nejdůležitějších je ale pokračující velkoplošné průmyslové zemědělství v krajině, která nemá dostatek krajinných prvků, v nichž by se mohla voda z dešťových srážek zadržet. Tento stav je především důsledkem kolektivizace z poloviny minulého století, při níž se rozoraly meze a vznikly rozsáhlé nepřerušované lány zemědělských pozemků, které byly navíc intenzivně hnojeny průmyslovými hnojivy. Ještě důležitější však bylo to, že původní vlastníci půdy byli násilím odtrženi od svého majetku, půda byla zestátněna a kvůli tomu se zpřetrhal po staletí budovaný vztah hospodáře k půdě, o kterou se zodpovědně staral, aby jí v co nejlepším stavu předal následujícím generacím. Takový vztah nemůže ve většině případů nahradit statut zaměstnance ve velkém zemědělském podniku, kterému navíc ani půda, na které hospodaří, nepatří.
Největší výzvou pro naši zemi při prevenci rizik sucha je proto v maximálně možné míře umožnit zemědělcům hospodařit na vlastním majetku a snížit současný, skoro 80tiprocentní podíl pronajaté půdy v zemědělství. Mnohem větší prostor by měly v tomto procesu dostat rodinné farmy, u kterých je vztah k obhospodařovanému majetku přirozený a pro krajinu a celou společnost přínosný, protože výsledkem je mimo jiné i nárůst potenciálu krajiny zadržovat vodu. Pokud vodu z dešťových srážek nedokážeme v půdě v dostatečné míře a opakovaně zadržet, mohou nás rizika sucha nepříjemně překvapit mnohem dříve, než se může v současné době, zatím jen z určitých náznaků, zdát.
Zdroj Zemědělec, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
30.3.2015 7.38, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla