4.2.2013 16.09, Rubrika: Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla
Roudnici před povodní ochrání tubusy plněné vodou
Mobilní hráz sestavená z plastových tubusů plněných vodou bude chránit při povodních Roudnici nad Labem. Informuje o tom deník Mladá fronta DNES.
Tubusy jsou určené k tomu, aby přehradily 310 metrů dlouhý úsek na levém břehu Labe, kde není možné postavit pevné hráze. Kontejner s nimi přivezl dodavatel do města v tomto týdnu, školení o jeho užívání dostanou místní dobrovolní hasiči během jara. Výhodou tubusů je,že jde o „stavebnici“, a tak je možné ochranné prvky systému s názvem Tiger Dam kombinovat do různé výšky podle potřeby.
„Náš systém je ideálním způsobem ochrany proti velké vodě v místech, kde není možné řešit protipovodňová opatření jiným způsobem, ať už kvůli členitému terénu, obytné zástavbě, nebo problému s výkupem pozemků,“ řekl Matthew Duras, generální ředitel společnosti Johny Servis, která tubusy dodala.
Povodňovou ochranu pro Roudnici platí Povodí Labe z dotací od ministerstva zemědělství a z evropských fondů, celkem stála 20 milionů korun. „Město se na přípravě celého projektu také aktivně podílí již od samého začátku, pro umístění protipovodňových ochranných systému jsme vykoupili veškeré potřebné pozemky na Zálabí,“ uvedla mediální zástupkyně roudnické radnice Klára Kolorosová.
Na celém dolním toku Labe, tedy 110 kilometrů dlouhém úseku mezi Kostelcem nad Labem a Hřenskem, kde řeka opouští Českou republiku, bude kompletní ochrana sídel stát celkem 2,2 miliardy korun.
O výhodách technologií Tiger Dam obsáhle informoval portál Naše voda již na počátku své existence.
Vodou plněné tubusy Tiger Dam TM, z nichž lze postavit libovolně dlouhou i vysokou ochrannou hráz, plnohodnotněnahrazují pytle s pískem a další zastaralé způsoby protipovodňové ochrany. Jsou maximálně flexibilní, šetrné k životnímu prostředí, nenáročné na lidskou práci i údržbu a jejich stavba je až 30krát rychlejší než v případě použití standardních prostředků ochrany. Systém se využívá celosvětově již více neždvacet let, na českém trhu je ale novinkou.
Zdroj: regionální mutace Mladá fronta DNES – severní Čechy, Naše voda
4.2.2013 16.09, Rubrika: Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla