20.2.2014 13.59, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace
Rozmarná zima snižuje hladiny podzimních vod a studní
Na sníh mimořádně chudá zima může v létě znamenat velký problém pro majitele studní. Upozorňuje na to hradecká mutace Mladé fronty DNES s tím, že hladiny podzemních vod oproti minulým rokům stagnují a existuje riziko, že kvůli teplé zimě příští rok zdraží pitná voda.
Teplá zima bez sněhu momentálně trápí snad jen lyžaře a provozovatele skiareálů. Jelikož se ale kvůli nedostatku sněhu netvoří dostatečné zásoby podzemních vod, letošní rozmarnou zimu s největší pravděpodobností v létě pocítí rovněž majitelé studní a vodohospodáři. Velké obavy, že se podzemní zásoby vod nestihnou do léta dostatečně doplnit, má například Povodí Labe, které se o toky v Královéhradeckém kraji stará. „Určité srážky se sice v různých intenzitách vyskytovaly na většině území, ale zásoby podzemních vod se doplnily pouze v omezeném rozsahu. Jejich hladiny stagnují, případně vykazují pomalý nástup oproti předešlým letům. Je tu tak jistá obava, že letos nedojde k dostatečnému naplnění zásobáren podzemních vod,“ říká Ladislav Merta z Povodí Labe. V případě, že bude stejně teplé a suché i nadcházející jaro, může být nedostatek vody podle Merty opravdu citelný. „V takovém případě může nastat problém zejména u domácích studní, které patří mezi takzvané mělké kolektory,“ vysvětluje.
Podle Alexandra Zajceva z hradecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu bývají podzemní vody na svém maximu zhruba v březnu či dubnu, ale letos by to mohlo být jinak. „Pokud nepřijdou abnormální srážky, maxima už možná máme za sebou,“ říká. To, jak budou v létě stavy podzemních vod kritické, ale nechce dopředu odhadovat, protože záleží na různých faktorech.
„Stav podzemních vod se doplňuje v případě, že je dostatek sněhu, který pomalu odtává, a voda tak má čas se vsakovat. Pokud by hodně nasněžilo, ale sníh rychle odtál, voda odteče do řeky,“ vysvětluje ředitel Vodovodů a kanalizací (VAK) v Hradci Králové František Barák.
Pokud budou sucha současná přetrvávat, mohli by to na svých peněženkách příští rok ucítit i obyvatelé kraje. Hladina podzemní vody má totiž vliv na to, z jakých zdrojů bude VAK v Hradci Králové vodu čerpat. „Zásoby vody v České republice jsou závislé na sněhu, který na jaře pomalu odtává. Náš hlavní zdroj je v Lité na Rychnovsku a zbytek objemu nakupujeme ze zdrojů na Pardubicku, Chrudimsku a Náchodsku nebo čistíme vodu z Orlice. Nízká hladina vody v Lité tak může ovlivnit naši výrobní cenu, protože nákupní ceny suroviny se liší,“ vysvětluje ředitel Barák a dodává, že za čerpání z podzemního zdroje firma platí státu dvě koruny za kubík.
V létě pak VAK částečně i čistí vodu z Orlice, za níž podle Baráka platí Povodí Labe 4,18 koruny za kubík. Nákupní ceny z dalších zdrojů jsou pak ještě vyšší. „Ceny na letošní rok jsou už ale dané,“ uklidňuje ředitel.
Prameniště Litá u Dobrušky, kde jsou největší zásoby vody pro Hradec Králové, kvůli klimatickým podmínkám postupně vysychá. „Zásoby v Lité dlouhodobě klesají, je to změřený fakt. Existuje analýza, že kdyby na Lité vznikla vodní nádrž, puklinami v horninách, které tam jsou, by z ní voda prosakovala dolů a podzemní vody tak dotovala,“ říká šéf oddělení ochrany životního prostředí na hradeckém magistrátu Libor Rak.
Na možné katastrofální následky vývoje počasí v dalších letech už vloni v rozhovoru pro MF DNES upozornil ředitel Výzkumného ústavu vodohospodářského Mark Rieder: „Vytvořili jsme scénáře pro léta 2071 až 2100. Kdyby se vyplnil ten horší, některá koryta by v teplejším období zcela vysychala a Hradec, ale třeba i Pardubice by měly vážný problém se zásobováním pitnou vodou. Jsou to tvrdá data, žádné věštění,“ upozornil tehdy Rieder. Takzvaná sušší perioda, která se s vlhkým obdobím střídá zhruba ve čtyřicetiletém cyklu, by se podle Riedera na stavu vody na Hradecku mohla projevovat už během následujících 10 let.
Zdroj: regionální mutace Mladá fronta DNES – Hradecký kraj, foto archiv Naše voda
20.2.2014 13.59, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace