20.2.2015 8.33, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla
Rožnov odmítl dotaci 20 milionů na zeď proti vodě
Protipovodňová zeď na Tyršově nábřeží v Rožnově pod Radhoštěm nebude. Informuje o tom Valašský deník s tím, že vládnoucí čtyřkoalice na posledním zasedání zastupitelstva letitý projekt definitivně zastavila.
Zároveň tak prakticky odmítla dvacetimilionovou dotaci, kterou mohla na stavbu ochrany před velkou vodou získat od ministerstva zemědělství prostřednictvím státního podniku Povodí Moravy. O projektu protipovodňové zídky se v Rožnově mluví už od roku 2004. Za jeho dotažení do konce se v úterý na zastu pitelstvu zasazoval i bývalý místostarosta za ODS Alois Vychodil. „Od roku 2006, kdy jsem byl na obci, až do roku 2013 to pro nás bylo velmi důležité téma. Jedná se o ochranu zdraví a majetku občanů. Za to je město ze zákona zodpovědné,“ zdůraznil Alois Vychodil.
Podle něj má stavba sedmdesáticentimetrové zdi projektované až na stoletou vodu svou logiku. Ochránila by totiž i před povodní menšího rozsahu. „Nechrání také jen Tyršovo nábřeží, ale i druhý břeh řeky. Přimlouvám se za to postavit ji i se všemi případnými problémy, které jste naznačil,“ apeloval Alois Vychodil na starostu města Radima Holiše. Narážel přitom na slova starosty, podle kterého zídka předmětné území neochrání a navíc může způsobit jiné výrazné problémy. Radim Holiš už v úvodu zasedání zastupitelům vyjmenoval sedm rizik, která by zbudováním zídky vyvstala. „Zídka je plánovaná pro takzvanou stoletou vodu. V takové situaci nám hrozí záplavy z Veřmířovského potoka, tedy z druhé strany Tyršova nábřeží než od řeky Bečvy. Zídka tedy nic neřeší,“ uvedl starosta Holiš. „Dalším problémem jsou uzávěry dešťových kanalizací, které se nacházejí za hranicí plánované zídky,“ řekl dále Radim Holiš. Zeď by podle něj při zvednuté hladině Bečvy měla negativní dopad také na odtok vody z přítoku Hážovka nebo odtok vody z území v údolí Hradiska. Též by prý v projektem navržené podobě nijak nezabránila zvedání podzemní vody a jejímu proniknutí do sklepů domů.
Díky zastavení projektu ušetřilo město Rožnov 2 miliony korun, kterými by se na výstavbě zdi podílelo. Zároveň ale přišlo o možnost využít dvacetimilionové dotace, kterou by na projekt pro Povodí Moravy uvolnilo ministerstvo zemědělství.
Mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková připomněla, že to bylo právě město, kdo inicioval řešení protipovodňové ochrany v Rožnově. Povodí Moravy pak zajistilo projektovou dokumentaci podle požadavků města. „Je to čistě odpovědnost zastupitelů města, kteří mění rozhodnutí a priority svých předchůdců. Tento postup musí také objasnit občanům města,“ poznamenala Tomíčková.
Zdroj: Valašský deník, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
20.2.2015 8.33, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla