27.4.2017 1.00, Rubrika: Rybářství a rybníkářství
Rybáři s dětmi vypustili do Bíliny 200 kilogramů rybích násad
Rybáři společně s dětmi ze základní školy vypustili do řeky Bíliny 200 kilogramů rybích násad. Vedle cejnů a okounů to jsou i plotice, které tvoří základ potravy dravých ryb. Zarybňování Bíliny, která bývala označována za nejšpinavější řeku v Česku, trvá už sedm let.
Rybí násady vypustili školáci do řeky v Hostomicích na Teplicku. „Ryby, přivezené ze sádek v Chabařovicích, byly vypuštěny na čtyřech místech v různých částech řeky Bíliny, aby se docílilo optimálních výsledků v růstu rybí populace,“ uvedl Václav Jelínek, hospodář Severočeského územního svazu Českého rybářského svazu.
Od roku 2010 rybáři ve spolupráci s petrochemickým holdingem Unipetrol vypustili do vod Ústeckého kraje zhruba 4700 kilogramů ryb za půl milionu korun. Kontrolní sledování potvrzují podle odborníků zvýšení počtu ryb a přirozenou obnovu rybí populace v Bílině.
Plotice obecná je nejrozšířenější rybou České republiky, žije v hejnech a tvoří základ potravy většiny druhů dravých ryb. Okoun říční naopak patří mezi dravce, tvoří hejna, ve kterých i loví. Cejn velký je všežravá ryba, která je velmi oblíbená mezi sportovními rybáři. „A v neposlední řadě perlín ostrobřichý žije v hejnech a živí se převážně rostlinnou potravou. Všechny uvedené druhy tvoří základ přirozeného společenstva ryb charakteristického pro tento tok,“ uvedl Jelínek.
Zdroj: ČTK, foto: řeka Bílina, wikimedia commons, I, Ondřej Žváček
27.4.2017 1.00, Rubrika: Rybářství a rybníkářství