3.10.2014 9.18, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy
Rybník u Římova: Bahno patří obci, voda ministerstvu
Ojedinělým případem se zabývá třebíčský soud – rozhoduje totiž o vlastnictví vody v rybníce u Římova. Informoval o tom Třebíčský deník.
Spor o téměř čtyřhektarový rybník u Římova se táhne několik let, třetím rokem se jím zabývá třebíčský soud. Rybník se budoval v sedmdesátých letech minulého století. „Jednoduše se udělala hráz a plocha s pozemky soukromých vlastníků se zalila vodou. Nikdo se tehdy nikoho na nic neptal,“ připomněl římovský starosta Rostislav Novák.
Už o třicet let později se původní vlastníci začali ptát, co s jejich pozemky, které leží pod vodní hladinou a hrází, bude. „Vyřešili jsme to tak, že jsme je jako obec v roce 2010 odkoupili. Prodalo nám je všech 21 vlastníků, včetně státních lesů,“ vzpomíná Novák. Vedení obce v tu chvíli doufalo, že s nově získanými pozemky se snáz dostane také k vodě. „Naivně jsme si mysleli, že nám ji stát převede, nebo že se s ním na převodu snadno dohodneme. Ale nestalo se,“ podotkl starosta.
Ministerstvo zemědělství se své vodní hladiny vzdát nechtělo. Jeho zamítavé stanovisko trvá i nadále. „Ministerstvo zemědělství je vlastníkem stavby vodní nádrže. Právo užívat pozemky pro stavbu vodní nádrže pak vyplývá z vodního zákona, který stanoví vlastníkům pozemků povinnost strpět vodní díla na svých pozemcích, neboť existence vodních děl je v zájmu celé veřejnosti,“ sdělil mluvčí ministerstva Hynek Jordán.
Obec by se tak podle něj měla smířit s tím, že o vodu se bude starat stát a zisky z chovu ryb zinkasuje někdo jiný. Už v minulosti vydalo ministerstvo dekret, podle kterého v rybníce hospodaří třebíčská organizace Moravského rybářského svazu. „Pravidelně se tam vysazují ryby a probíhají výlovy, tak jako na ostatních nádržích, o které se staráme,“ řekl předseda třebíčských rybářů Jiří Kuba. Podle starosty Nováka však celé rybí hospodářství stojí a padá na péči obce. „My sečeme trávu, a dokonce jsme museli sami opravit bezpečnostní přeliv, aby fungoval, tak jak má,“ popisoval.
Rybník je vyhledávaným místem pro relaxaci. Pro lidi tam však není bezpečno. „Betonové desky u stavidla jsou v havarijním stavu. Všichni máme strach, když se na ně někdo vydá, aby to s ním nespadlo. Kdyby k to mu došlo, tak by to ten člověk nemohl v žádném případě přežít,“ upozorňoval římovský starosta.
Zdroj: Třebíčský deník, ilustrační foto (jiná lokalita) Naše voda – Nina Havlová
3.10.2014 9.18, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy