4.3.2016 8.08, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní díla
Rybníky proti suchu. Zemědělci si mají rozdělit 19 miliard
Krajina v Česku se změní a budou to zemědělci, kteří ji během následujících let přetvoří. Píše o tom deník Hospodářské noviny s tím, že pomoci jim k tomu má více než 18,5 miliardy korun od ministerstva zemědělství, jež plánuje peníze v následujících šesti letech vložit do boje proti suchu.
Stavět se mají závlahové systémy, přehrady nebo rybníky a ty stávající se mají čistit. „Klíč k boji proti suchu je v zemědělské a lesnické půdě, právě tam je největší rezerva vody,“ říká ministr zemědělství Marian Jurečka. Farmářů se dotknou i další kroky ministerstva zemědělství, které od letošního roku zpřísní podmínky pro zemědělce. Ti budou muset například střídat plodiny nebo zmenšit velké plochy polí, aby zabránili erozi. „Těm, kteří si za dotace nakoupili velké mašiny či investovali do bioplynových stanic, se do dodržování učebnicových osevních postupů nebo omezení průmyslových hnojiv chtít nebude,“ myslí si Milan Boleslav, předseda Svazu marginálních oblastí, který sdružuje zemědělce z podhorských oblastí. Farmářům však nic jiného nezbyde. Pokud se zemědělci nebudou návrhem na snížení dopadu sucha řídit, budou mít problém dosáhnout na evropské dotace.
Změny v krajině budou nejdříve vidět na vyčištěných potocích a říčkách. Také vzniknou nebo se obnoví rybníky, jež mají sloužit jako zásobárny vody. „Před 300 lety u nás bylo okolo 75 tisíc rybníků, dnes jich je o dvě třetiny méně,“ vysvětluje Pavel Punčochář ze sekce vodního hospodářství na ministerstvu zemědělství. Na stavbu rybníků je určená jedna miliarda korun a farmáři mohou získat podporu až ve výši 90 procent. „Nevím o tom, že by zemědělci chtěli stavět rybníky, ale někteří by si rádi pořídili závlahové systémy,“ hodnotí předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha. U závlahových systémů se dotace pohybuje mezi 40 až 60 procenty.
VYBRANÉ DOTAČNÍ PROGRAMY: (prostředky určené pro první etapu 2016–2021)
2,0 miliardy korun podpora opatření na drobných vodních tocích a malých vodních nádržích
1,25 miliardy korun podpora retence vody v krajině včetně obnovy zaniklých rybníků a vodních nádrží
1,5 miliardy korun program rozvoje závlahových zařízení pro udržení zemědělské výroby
0,45 miliardy korun příprava realizace přehradních nádrží v regionech postihovaných suchem
1,5 miliardy korun podpora výsadby melioračních a zpevňujících pobřežních dřevin
Zdroj: MZE
Hospodářské noviny, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
4.3.2016 8.08, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní dílaAktuality
Obyvatelé části Plzně mají mít letos kanalizaci a vodovod za 120 mil.
Akt. 15.1.2025 15.16Rubrika: Vodovody a kanalizace
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě