2.8.2018 6.19, Rubrika: Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině
Ryby v Čimickém rybníku hynou po stovkách. Kvůli teplu a sucho
Zaměstnanci Lesů hl. m. Prahy se už více než týden potýkají s masivním úhynem ryb na Čimickém rybníce. Příčina je prostá: Vysoké teploty a nedostatek srážek si vybírají svou daň na životech, uvedl podnik ve své zprávě.
„K pondělí jsme z vodní hladiny Čimického rybníka odstranili cca 150 kg mrtvých ryb a vzhledem k výhledům počasí na další dny odhadujeme, že úhyny budou na tomto i dalších pražských rybnících pokračovat. Do boje s nedostatkem kyslíku ve vodě jsme nasadili čerpadlo, které má za úkol provzdušňovat vodu v rybníce a ulevit rybám v jejich nelehké situaci,“ zdůrazňuje firma.
Úhyn ryb je problém, který v současné době řeší většina správců vodních toků a děl na celém území republiky. Nepříjemná situace se nevyhnula ani hlavnímu městu, jehož drobné vodní toky a některá vodní díla spravuje organizace Lesy hl. m. Prahy. „Nejvážnější situaci jsme zaznamenali počátkem minulého týdne na Čimickém rybníce na severu Prahy. Stovky uhynulých ryb, které naši zaměstnanci odklízejí z vodní hladiny, jsou důsledkem dlouhotrvajícího sucha a horka, která v České republice během letních měsíců panují již čtvrtým rokem“ dodává.
Vlnu sucha odstartovalo nebývale horké léto v roce 2015, jehož průměrné roční teploty se na celém území republiky pohybovaly silně nad normálem, a zároveň se vyprahlé zemi nedostávalo potřebných srážek. Následující tři teplé a suché roky problém ještě umocnily. Toto počasí vedlo ke snížení hladiny spodních vod a s jeho následky se musí potýkat dodnes. Hladina spodních vod, která obvykle plní funkci zásobárny pro vodní toky, je vyčerpaná a potoky a řeky nemají “kde brát”. Kvůli tomu se snižuje i přítok nové vody do vodních nádrží. Voda v nich přestává proudit a stagnuje, což představuje potíže pro ryby a další vodní organismy, kterým proudění vody zajišťuje okysličování jejich životního prostředí. Množství kyslíku ve vodě neprospívají ani vysoké teploty. Čím vyšší má voda teplotu, tím méně je v ní kyslíku, ryby se začínají dusit a hynou.
„Abychom alespoň částečně zvýšili množství kyslíku v Čimickém rybníce, snažíme se vodu provzdušňovat pomocí přenosného čerpadla. Vyhlídky na zlepšení situace na vodních tocích a nádržích nám může přinést jedině znatelné ochlazení a dlouhodobý lehký déšť. Ovšem na to, aby se doplnily hladiny spodních vod do stavu před rokem 2015, by muselo pršet bez ustání po dobu několika týdnů,“ konstatuje podnik.
Naše voda, foto: LHLMP
2.8.2018 6.19, Rubrika: Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině