19.12.2013 8.27, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka
Ryby by se měly jíst i s kůží
Jeden z nejhorších gastronomických zlozvyků je podle odborníků, jak již portál Naše voda v minulosti upozorňoval, stahování ryby z kůže. V předvánočním čase proto článek z května letošního roku opět připomínáme.
Pokud se navíc provádí stahování ryb z kůže neodborně, což se děje ve většině případů, dosahují ztráty na rybím mase až neskutečných rozměrů. Neodborným odstraněním kůže totiž přicházíme o veškeré chuťové látky spolu s tukem, který vedle vitamínů A a D obsahuje i cenné nenasycené mastné kyseliny. Kůže také obsahuje želatinu, která je podle nejnovějších výzkumů nepostradatelná pro činnost kloubů. Navíc maso bez kůže nemá potřebnou soudržnost a snadněji se rozpadá, což znesnadňuje průběh přípravy a servírování pokrmu.
Pokud máme ovšem potíže se žlučníkem, nemusíme kůži konzumovat, ale lze jí ponechat na talíři. Během pečení se to cenné z kůže vypeče do masa, proto je veliká chyba se jí zbavovat před úpravou. Stahování se dá omluvit pouze u velkých ryb, neboť jejich kůže se v potřebné době na úpravu masa nedá uvařit. Je stále tuhá a maso by se nám rozpadlo. To se týká například sumců o hmotnosti od tří kilogramů výše nebo kaprů nad pět kilogramů. U dravých ryb takové nebezpečí nehrozí.
Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
19.12.2013 8.27, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženkaAktuality
Ptačí ostrovy pomáhají v záchraně ohrožených druhů, Polsko má dobré zkušenosti
Akt. 26.11.2024 11.26Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Rybářství a rybníkářství
Vodohospodářský majetek Příbrami bude spravovat nová firma spoluvlastněná městem
Akt. 26.11.2024 11.20Rubrika: Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace