19.8.2022 13.02, Rubrika: Čistota vody a rekreace
S pokračujícím létem se v některých přírodních koupalištích zhoršuje voda
S pokračujícím létem se v některých přírodních koupalištích snižuje kvalita vody. Ve většině krajů už je alespoň jedno koupaliště, kde hygienici vyhlásili zákaz koupání. I přesto zůstává dost míst vhodných ke koupání. Vyplývá to z údajů jednotlivých hygienických stanic.
Na Vysočině zůstává v platnosti zákaz koupání v přehradě Sedlice na Pelhřimovsku a v rybníku Kachlička na Havlíčkobrodsku. Voda v těchto nádržích neodpovídá hygienickým požadavkům, podle hygieniků tam hrozí akutní poškození zdraví. Nevhodné pro vodní rekreaci jsou v tomto kraji přehrada Trnávka a rybník Domanínský.
Na dvou sledovaných přírodních koupalištích na jihu Čech je mírně zhoršená kvalita vody. Jedná se o pláže u lipenské přehrady v Černé v Pošumaví a v Horní Plané. Ostatní lokality mají podle hygieniků ještě horší hodnocení. U Podolska na orlické nádrži platí nadále zákaz koupání.
Kvalita vody v některých nádržích v Moravskoslezském kraji se zhoršila. Kromě rybníka Pod hradem v Bohušově na Bruntálsku byl kvůli masivnímu rozvoji sinic vydán zákaz koupání také ve Vrbickém jezeře v Bohumíně na Karvinsku. Jako nevhodnou ke koupání kvůli sinicím hodnotí hygienici vodu v nádržích Olešná na Frýdecko-Místecku a Čerťák v Novém Jičíně.
V jihomoravském kraji není voda bezpečná pro koupání ve vodní nádrži Letovice na Blanensku. V nádrži je snížená hladina vody s ohledem na opravy. Proto je v místě zvýšený výskyt sinic a chlorofylu. V ostatních sledovaných přírodních koupalištích v kraji se dá koupat. Na Brněnské přehradě, Nových Mlýnech na Břeclavsku a některých dalších koupalištích je ale potřeba počítat s horší jakostí vody.
Osprchovat se doporučují hygienici po koupání v Nechranické přehradě na Chomutovsku, sinice jsou ve Varžově nedaleko Ústí nad Labem. Stále dobrá je voda v zatopených jámách, které zůstaly po těžbě uhlí.
Z přírodních koupališť v Libereckém kraji platí zákaz koupání pro jediné. Kvůli přemnoženým sinicím je od začátku srpna zdraví nebezpečná voda v rybníku Bažantník v Sedmihorkách v Českém ráji. Dvouhektarový rybník v areálu kempu se potýká se zvýšeným výskytem sinic v posledních letech pravidelně, také v letech 2018 a 2019 hygienici v srpnu koupání v rybníce kvůli přemnoženým sinicím zakázali. Zvýšený výskyt sinic je nyní i ve dvou jezerech na Českolipsku, Máchově a Hamerském.
S pokračujícím létem se dál snižuje kvalita vody v některých venkovních koupalištích v Plzeňském kraji. Zhoršená jakost je podle hygieniků v největší přehradě Hracholusky, a to na hrázi i na Radosti. Hydrobiolog Jindřich Duras, který kvalitu vody rovněž sleduje, ke koupání rozhodně nedoporučuje nádrž České údolí u Plzně, ani Hracholusky v horní oblasti Butova. Naopak například plzeňské rybníky jsou i přes nižší průhlednost vody ke koupání nadále vhodné.
V Pardubickém kraji je stále dost míst, kde se lidé mohou koupat v přírodě. Jedinou výjimkou je rybník Rosnička na Svitavsku, kde to hygienici zakázali už před koncem července. Od té doby se situace nezlepšila.
Přírodní koupaliště ve Středočeském kraji mají i přes vysoké teploty v posledních dnech většinou stále dobrou kvalitu vody. Mírně zhoršená je voda na Slapech, hygienici tam v Měříně a Nové Živohošti na Benešovsku a v Županovicích a Živohošti na Příbramsku ohodnotili vodu stupněm tři na pětibodové škále.
Pražská hygienická stanice výsledky odběrů vody z přírodních koupališť zveřejní v pátek. Od začátku srpna platí zákaz koupání na koupališti Džbán.
Zdroj: ČTK, ilustrační foto
19.8.2022 13.02, Rubrika: Čistota vody a rekreace