25.3.2019 8.31, Rubrika: Přehrady a vodní díla
SAV podporuje stanovisko Junckera k děčínskému jezu
Stavba a dopady stavby plavebního stupně u Děčína (děčínský jez) zajímají také českou veřejnost. Spolek Aquarius-Vodnář (SAV) i proto reagoval dopisem na dopis předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera, podle něhož není možné převést kompenzace za stavbu do jiného členského státu EU.
Vážený pane předsedo,
předně Vás zdravíme a děkujeme za Vaše vyjádření českému ministrovi ŽP, panu Brabcovi.
4.2.2019 jste v dopise Ares /2018) 6040411, v odpovědi odpověděl na jeho dotaz – žádost o hledání kompenzací za výstavbu vodního díla (zdymadla s elektrárnou) u města Děčín v SRN, že toto nelze a požádal jste jej, aby dále usiloval o nalezení kompenzací v rámci ČR.
Toto je názor též naší organizace a mnoha dalších odborných subjektů, především vodohospodářů a konstruktivních ekologů. Avšak ekologové radikální, zastávající extrémní hájení ŽP, spolu s úzce zaměřenými, některými biologickými kruhy, snášejí české veřejnosti zmatečné argumenty, jak je výstavba tohoto díla destruktivní pro své okolí. Operují (i v Bruselu) s tím, že dotčený břeh spadá do chráněné krajinné oblasti Národního parku České Švýcarsko, přitom nad břehem vede okresní silnice, nad kterou teprve chráněné území začíná.
Takoví neobjektivní a extrémně či úzce zaměření lidé byli požádáni o hledání kompenzací. Výsledky jsou tomu odpovídající. Aktuálně stavějí věc tak, že pokud jste nepovolil hledat kompenzace v SRN, že jste proti výstavbě zmíněného vodohospodářského, plavebního a energetického díla.
Několik let se intenzivně a soustavně zabýváme příčinami problematiky i možnostmi pro zlepšení hydrologické situace ČR a rozšiřujeme okruh odborných i uživatelských spoluprací. Veřejnosti i jejím zástupcům popularizujeme všechna známá a dostupná opatření pro zlepšení vodních poměrů, přírodě blízká i technická. ČR má před sebou jedinou možnost, jak neudržitelnou a nebezpečnou problematiku zvládnout, spolehlivé vodní cesty a stavby sem rozhodně patří. Zmíněné vodní dílo je samo o sobě ekologické, samo revitalizuje i břehové a příbřežní části, které jsou uměle vybudované (a které radikální ekologové vydávají za nedotknutelně přírodní jedinečnosti).
Mimo toto, pokud by se v ČR neměla najít diskutovaná kompenzační opatření, byla by na tom naše země beznadějně špatně a odsouzená k úpadku, neboť optimální vodní poměry jsou „na začátku všeho, rovněž udržitelného rozvoje.
Pane předsedo, pokud Vás smíme zdržovat – protože nevěříme, že byste svou odpovědí panu ministru Brabcovi naznačoval jakoukoli negaci ke zmiňované stavbě, rádi bychom znali Váš postoj, také pro naši komunikaci s českou veřejností.
Ing. Petr Vít, Spolek Aquarius-Vodnář, SAV, ilustrační foto (místo plánovaného jezu) Naše voda – Nina Havlová
25.3.2019 8.31, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzyAktuality
Výletní loď Arnošt z Pardubic se chystá na jarní sezonu, jízdné patrně zdraží
Akt. 27.11.2024 11.15Rubrika: Čistota vody a rekreace, Lodní doprava
Krajský soud potvrdil v případě otravy Bečvy zproštění ředitele Energoaqua
Akt. 27.11.2024 11.13Rubrika: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony