20.12.2018 15.05, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Sedláci dostanou varování před biotickými i abiotickými hrozbami
Čeští zemědělci dostanou příští rok další nástroj, který jim má pomoct při plánování zemědělských činností a rozhodování, jaká opatření na polích provedou. Informovalo o tom zpravodajství ČTK.
Tvůrci projektu InterSucho totiž pracují na dalším projektu, jehož výsledky budou od dubna prezentovat na webu agrorisk.cz. Půjde o systém biotických a abiotických výstrah, řekl na brněnské konferenci o suchu bioklimatolog a tvůrce projektu InterSucho Zdeněk Žalud. Na projektu se podílí Ústav výzkumu globální změny AV ČR CzechGlobe, Český hydrometeorologický ústav, Mendelova univerzita v Brně a Výzkumný ústav rostlinné výroby. „Půjde nejen o analýzu výskytu, ale především o předpověď hrozeb. Na jedné straně jsou to živočišní škůdci a choroby, na druhé straně například mrazy či kroupy,“ řekl Žalud.
Uživatel si vybere konkrétní katastr a pro ten se mu zobrazí hrozby. Ke konkrétní hrozbě bude přiřazený „semafor“. „Zelená barva znamená, že problém nehrozí, žlutá a oranžová varují před výskytem a červená už znamená, že problém reálně existuje,“ vysvětlil Žalud.
Do budoucna bude možné podle zpětné vazby uživatelů druhy rizik doplňovat. Zemědělci tak mohou díky vědcům sledovat předpověď počasí z více modelů, předpověď sucha, předpověď výnosů plodin, sledovat kondici vegetace a nově i výše popsané hrozby. Cílem všech předpovědí a projektů je zvýšit úspěšnost zemědělce ve výrobě a zvýšit konkurenceschopnost českého zemědělství vůči globálním konkurentům.
Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
20.12.2018 15.05, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy