23.10.2018 10.08, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách
Semena původních českých odrůd rozšíří spektrum genetických zdrojů
Česká republika vyslala zásilku 362 vzorků semen do Globálního úložiště genetických zdrojů rostlin na Špicberkách. Informoval o tom dnes mluvčí Ministerstva zemědělství (MZe) Vojtěch Bílý s tím, že jde o semena původních českých zemědělských plodin, převážně obilí a zeleniny.
Do bezpečného Globálního útočiště genetických zdrojů rostlin na Špicberky zaslala Genová banka vzorky původních českých odrůd, vybraných krajových odrůd a planých druhů blízce příbuzných kulturním plodinám. Převážně jsou to odrůdy pšenice, ječmene a žita. V zásilce je také hrách setý (např. odrůda Bohatýr), len setý (např. Šumperecký Textilák), salát hlávkový (např. Dubáček) mrkev (např. Přerovská dlouhá), mák setý (např. Orfeus).
Uložení národních vzorků v globální genobance je bezplatné, hradí ho norská vláda a mezinárodní nadace Crop Trust. V úložišti jsou semena udržována v permafrostu, při stálé teplotě -18 °C. Skladovací komory se nacházejí více než 100 metrů hluboko uvnitř hory, pod vrstvami skály o tloušťce 40 až 60 metrů, 130 metrů nad úrovní moře. Po deseti letech od spuštění projektu prošlo úložištěm více než 1 milion položek, náležejících k téměř 6 tisícům druhů rostlin pocházejících ze 75 genobank z celého světa. V úložišti je nyní uskladněno 1168 jedinečných českých druhů a odrůd zemědělských plodin.
V České republice jsou významné genetické zdroje součástí Národního programu konzervace a využívání genetických zdrojů rostlin, zvířat a mikroorganismů významných pro výživu a zemědělství, který Ministerstvo zemědělství vyhlásilo na období 2018–2022. Letos na něj poskytlo 75 milionů korun. Smyslem programu je uchování co možná nejširší genetické rozmanitosti zemědělských plodin domácího původu, které se dají využívat i pro výzkum a šlechtění. Sortiment genetických zdrojů rostlin dostupných v České republice přesahuje 55 tisíc položek.
Naše voda, ilustrační foto (mák) Naše voda – Nina Havlová
23.10.2018 10.08, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy