1.10.2013 9.44, Rubrika: Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla
Severočeská města chtějí lépe chránit proti povodním, v červnu stěny nestačily
Některá města, která postihla červnová povodeň uvažují o žádostech o příspěvek na odstranění povodňových škod. Upozornilo na to vysílání zpravodajské televize ČT 24 s tím, že například Děčín chce zvýšit protipovodňové stěny na levém břehu Labe.
Když se po velkých povodních v letech 2002 a 2006 začala ve velkém budovat protipovodňová opatření, měla města přísnou podmínku na získání státní dotace – žádné opatření nesmělo být dražší než majetek, který chránilo. Nikdo ale nepočítal s tím, že jedenáct let po historicky největších záplavách a sedm let po další velké povodni přijde opět padesátiletá až stoletá voda – nízké bariéry byly leckde k ničemu a lidé se začali ptát, jaký smysl nákladná opatření měla. Některé radnice proto žádají o přehodnocení koeficientu, podle kterého se počítá přípustná výška protipovodňových stěn podle hodnoty chráněného majetku.
Jedno z míst, kde letos v červnu nebyly protipovodňové stěny dostatečně vysoké, byl pravý labský břeh v Děčíně. Zatímco suché domy na pravém břehu z bezpečí za vysokými stěnami hleděly na divokou řeku, jejíž hladina stoupla z obvyklých dvou až na více než deset metrů, sportoviště na břehu levém se koupala. Na bezpečnější pravé straně řeky jsou totiž stěny připraveny na padesátiletou vodu, na levém dostalo město peníze jen na dvacetiletou. Podobná situace nastala například také v ústeckém Střekově nebo Křešicích na Litoměřicku, které kvůli nefunkčním stěnám patří k nejvážněji poškozeným obcím.
Města by proto teď chtěla získat peníze na rozšíření protipovodňových ochran. Děčínský magistrát poukázal, že když přicházejí velké povodně tak často, neplatí původní předpoklad o ochraně majetku pouze do ceny samotných opatření – například v jeho levobřežních partiích jsou teď už škody dvojnásobné oproti tomu, s čím se původně počítalo. Právě v Děčíně by navíc zvýšení zdí nemuselo být přespříliš drahé. Základy jsou totiž podle vodohospodářů dostatečně hluboké k tomu, aby se na ně mohly postavit vyšší stěny. Cena ochrany proti větší povodni by se tak rázem mohla snížit ze stovek milionů na desítky – na levém břehu v Děčíně by šlo zhruba o 30 milionů, škody na sportovištích se pohybují rovněž v desítkách milionů.
Ministerstvo zemědělství sice podporu měst a obcí zasažených letošní povodní nevyloučilo, je však velmi opatrné. Upozornilo, že dotace z třetí výzvy by měly jít především na úpravy okolí řek mimo sídla, aby se voda mohla rozlévat do krajiny. Každou žádost však posoudí, ubezpečil úřad.
Zdroj: www.ceskatelevize.cz, foto Naše voda
1.10.2013 9.44, Rubrika: Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla