29.6.2017 15.10, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině
Sezónu na vranovském zámku obohacuje výstava „Krajinami 1936 – 2016“
Více než čtyři desítky snímků fotografů Ferdinanda Bučiny a Tomáše Rasla mohou zájemci od poloviny června zhlédnout na výstavě „Krajinami 1936 – 2016“ v galerii na vranovském zámku. Informuje o tom aktuální vydání bulletinu Národního parku Podyjí.
Snímky dědy a jeho vnuka ukazují změny krajiny za posledních 80 let i různé přístupy obou fotografů. Výstava bude otevřená od 16. června až do konce září. „Mezi vznikem první a poslední vystavené fotografie uběhlo 80 let. Za tu dobu se z krajiny vytratili pracující lidé a hospodářská zvířata. Místo nich tu práci odvádí stroje a po práci se v krajině baví turisté nebo sportovci. Z opečovávané země se stal prostředek k výrobě potravin a scenérie připravená pro oči a zábavu,“ říkají kurátoři výstavy.
Zatímco Bučina ve třicátých a čtyřicátých letech zachycoval propojení lidí s krajinou Bílých Karpat a Horňácka a jejich každodenní tvrdou prací, na Raslových snímcích člověka nenajdete. Stejně tak ani s láskou obhospodařovanou krajinu minulosti. Místo reportážních fotografií se spíše snaží zprostředkovat emoce. A na rozdíl od dědečkových optimistických fotek, dává přednost dekadenci a stínu místo světla.
Výstava vznikla ve spolupráci Správy Národního parku Podyjí, Národního památkového ústavu – Správy Státního zámku Vranov nad Dyjí. Od června do srpna je otevřena denně od 10 do 17 hodin. V září pouze o víkendech a státních svátcích.
Ferdinand Bučina (1909-1994)
fotograf na volné noze, publikoval v dobových časopisech, psal texty a reportáže, za svého života v galeriích téměř nevystavoval.
Tomáš Rasl (1975)
fotograf na volné noze, a absolvent pražské FAMU. Vystavoval na řadě míst v Česku a Polsku a jeho snímky jsou například ve sbírkách Uměleckoprůmyslového muzea v Brně nebo v Alšovy jihočeské galerie. V roce 2002 se připojil k dnes již neexistující skupině Český dřevák. Její součástí byl i fotograf Podyjí Bohumír Prokůpek.
Zdroj a foto: e-listí NP Podyjí
29.6.2017 15.10, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině