19.6.2023 11.07, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Skanska podporuje cirkulární stavebnictví
Skanska udělala další krok k udržitelnosti a cirkularitě. Tentokrát ve spolupráci s Barbarou Rakovskou, která zvítězila v kategorii Recyklovaný stavební materiál soutěže Reborn Design. Její projekt PEBBLY a WAVY využívá mycelium k přeměně sádrokartonu z budovy Mercury společnosti Skanska na akustické panely.
Skanska má za cíl při stavbě nové budovy Mercury opětovně využít vhodné materiály ze stávající budovy, včetně až 300 tun sádrokartonu. Eco-designérská soutěž Reborn Design vyzývá studenty, aby přicházeli s udržitelnými designovými řešeními. Skanska se stala partnerem kategorie Recyklovaný stavební materiál a poskytla soutěžícím sádrokarton demontovaný v rámci projektu Mercury. Tento materiál obvykle končí na skládkách, Skanska se ovšem snaží z tohoto kruhu vystoupit. Všechen sádrokarton plánuje opětovně využít, a proto hledá nové partnery a inovativní způsoby jeho recyklace.
„Projekt Mercury je výjimečným příkladem uplatnění principů cirkulární ekonomiky u komerční budovy v České republice. Namísto demolice ji rozebíráme a zkoušíme nové způsoby, jak dát starým materiálům nový život. Jde o důležitý a zároveň náročný úkol. Rádi jsme proto navázali spolupráci se soutěží Reborn Design. Podpořili jsme díky tomu studenty, kteří hledají nová řešení pro recyklaci a repurposing v oblasti developmentu,“ říká Eva Nykodymová, manažerka pro oblast zdraví, bezpečnosti a udržitelnosti jednotky komerčního developmentu společnosti Skanska v České republice a ambasadorka kategorie Recyklovaný stavební materiál soutěže Reborn Design.
Mycelium: nové řešení pro recyklaci sádrokartonu
Barbara Rakovská zvítězila v kategorii Recyklovaný stavební materiál s konceptem, který sádrokarton důmyslně kombinuje s myceliem. Tento inovativní materiál tvoří rozvětvená vlákna houby, která prorůstají a spojují vhodný substrát. Jako ten použila Rakovská právě sádrokarton od společnosti Skanska. S pomocí mycelia jej přeměnila na designové akustické panely a akustické instalace pro kancelářské prostory.
Díky absorpčním vlastnostem kombinace mycelia a sádrokartonu a jedinečnému designu od Rakovské tyto panely snižují hluk a ozvěny. Zlepšují tím srozumitelnost řeči a celkové akustické prostředí v kancelářích a jiných prostorách. Tento projekt vznikl ve spolupráci s asociací Mymo, který experimentuje s využitím mycelia v interiérovém designu. „V souladu s myšlenkou cirkularity jsem se kombinaci mycelia a sádrokartonu rozhodla využít přímo v budoucích kancelářích Mercury. Vlastnosti tohoto materiálu jsou vhodné k vytváření zdravého pracovního prostředí díky snížení hluku a zároveň do interiéru začleňují ojedinělou přírodní estetiku. Nevyužitý materiál ze starých kanceláří tak neskončí na skládce, ale najde využití v nových kancelářských prostorách,“ říká Barbara Rakovská, designérka z Fakulty architektury ČVUT v Praze.
Odpady z pozemních a inženýrských staveb a stavební činnosti tvoří 46 procent z celkového množství odpadů vznikajících v České republice. Ze 4 milionů tun stavebních odpadů vyprodukovaných každý rok se recykluje jen asi 15 procent.
Zdroj a foto: Skanska
Více informací na: https://www.skanska.cz/co-delame/development/komercni-development/
19.6.2023 11.07, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, PR Članky