19.10.2019 0.41, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony
Skiareály v hradeckém kraji chtějí další nádrže pro zasněžování
Lyžařské areály v Krkonoších chtějí problém s postupujícím suchem řešit dalšími retenčními nádržemi. Zásadní problémy s nedostatkem vody pro zasněžováním letos zatím nemají, situace je o něco lepší než loni, vyplynulo z ankety ČTK. V minulých letech areály investovaly do zasněžování desítky milionů korun.
„Máme plné nádrže. Na stav vody v potocích je to určitě lepší než loni. Těžko říci, jak se to bude vyvíjet,“ řekl ČTK ředitel areálu SKiMU v Malé Úpě Martin Buček. Mají tři retenční nádrže. „Budeme usilovat o další, jednáme se Správou KRNAP,“ řekl ČTK.
Také SkiResort Černá hora – Pec pod Sněžkou plánuje zvýšit kapacitu zásobníků. V současné době má dvě nádrže s celkovou kapacitou 15.000 metrů krychlových vody v areálu Černá hora. Podle ředitele SkiResortu Petra Hynka je ale tento objem nedostatečný. „Naším střednědobým cílem je vybudovat retenční nádrž v každém z areálů. To nám umožní zahájit sezonu i v případě, že bude suchý podzim či začátek zimy,“ řekl ČTK Hynek. SkiResort, který má střediska Janské Lázně, Pec pod Sněžkou, Velká Úpa, Černý Důl a Svoboda nad Úpou, tím chce také lépe reagovat na období oblev.
Budování nádrží má podle zástupců lyžařských středisek i přidanou hodnotu. „Retenční nádrže mohou v náročném horském terénu sloužit rovněž jako požární nádrže,“ uvedl Hynek.
Ředitel Asociace horských středisek ČR Libor Knot upozornil na to, že výstavba nádrží nepostupuje tak rychle, jak by si areály představovaly. „Kvůli složitému povolování ale výstavba nádrží postupuje pomalu, proto jich je v Česku zatím vybudováno jen minimum, ale věříme v poměrně rychlý nárůst,“ uvedl Knotek. Podle něj skiareály také zavádějí nové technologie, které umožňují lépe hospodařit s technickým sněhem a šetří jak vodní zdroje, tak energie. „Jedná se například o šetrné zasněžovací zařízení nebo automatizované sledování výšky vrstvy sněhu,“ dodal Knotek.
Správa KRNAP se staví k budování retenčních nádrží opatrně, protože voda v nich je pro krajinu již „ztracená“. Cílem je zadržovat vodu přímo v přírodě. „Každý projekt, každý záměr posuzujeme individuálně, nelze paušalizovat, záleží na okolnostech,“ řekl ČTK mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný. Areály jsou v zimě pod pravidelnou kontrolou vodohospodářů, aby dodržovaly při zasněžování stanovený sanační průtok potoků a řek. Nesmí se dostat pod hodnotu minimálního průtoku. Důvodem je dlouhotrvající sucho a s ním spojený nedostatek vody, který se týká i Krkonoš.
Zdroj: ČTK, ilustrační foto: wikimedia commons, Calyponte
19.10.2019 0.41, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony