17.7.2013 13.45, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony
Slovensko našlo nový byznys: Vývoz vody!
Slovensko objevilo nový zdvoj příjmů – vývoz vody do zahraničí. Ministerstvo životního prostředí předkládá návrh zákona, který dělá z vody podnikatelskou komoditu, napsaly slovenské Hospodárské noviny.
Zatímco v arabských státech vyvážejí ropu jako strategickou surovinu, na Slovensku by to mohla být právě voda. Stát dokonce počítá s jejím zdaněním 40 procenty.
„Stát nemůže vypouštět zpod kontroly takové strategické bohatství,“ mluvil o vodě před pěti lety premiér Robert Fico. Podle nového zákona však bude mít vláda při obchodu s vodou volné ruce. Bude rozhodovat o tom, kdo bude moci vodu prodávat, resp. vyvážet. „Každá přeprava vody přes státní hranici bude podmíněna schválením vlády,“ vysvětluje mluvčí ministerstva životního prostředí Maroš Stano.
Zákon nemá v regionu obdoby. Odborníci však odhadují, že zájem o slovenskou vodu bude velký. „Bohaté vodní zdroje Slovenska jsou předmětem velkého zájmu zahraničních podnikatelských aktivit, které v konečném důsledku připraví Slovensko o rozhodování využívání vodních zdrojů ve prospěch občanů,“ uvádí odborník na oblast ochrany životního prostředí Dušan Lúčanský. I proto se vůči návrhu formuje vlna odporu. Vláda nebude schopna „zabránit ovládnutí vodních zdrojů vybranými podnikatelskými subjekty na nekontrolovatelný vývoz vody do zahraničí,“ píše se v hromadné připomínce k novele.
Aktivistům se nelíbí hlavně přeměna na podnikatelskou komoditu. „Změna, kterou novela vodního zákona přináší do vodní politiky, je legalizace prodeje a vývozu vody do zahraničí za účelem jejího využití pro podnikatelské účely,“ uvádí Elena Fatulová, předkladatelka hromadné připomínky k návrhu novely.
Ministerstvo životního prostředí se však brání a zdůrazňuje, že při převodu vody bude zapotřebí zachovat přednostní určení ve veřejném zájmu. Otázkou však zůstává, což znamená veřejný zájem. „Tento pojem byl použit již ve více předpisech, ale dosud nebyl definován. Takže tento zákon pracuje s maximálně neurčitých pojmy, jakými jsou strategický význam pro stát a veřejný zájem, „vysvětluje Martin Palaj z Advokátní kanceláře Králík & Partners.
Zdroj: Hospodárske noviny
17.7.2013 13.45, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony