9.8.2022 8.26, Rubrika: Podnikání s vodou a zákony
Směrnice EU k opětovnému využívání vody impulzem k novele zákona
Minulý týden publikovala Evropské Komise materiál „Oznámení Komise – Směrnice na podporu uplatňování nařízení 2020/741 o minimálních požadavcích na opětovné použití vody“. Připomíná to propagátor využití recyklované vody, profesor Jiří Wanner z Ústavu technologie vody a prostředí VŠCHT Praha.
Vydaný materiál (zatím jen v anglickém jazyce) https://environment.ec.europa.eu/publications/minimum-requirements-water-reuse-guidelines_en) obsahuje řadu úkolů, kterými bychom se měli začít již vážně zabývat. „Protože tento materiál byl přijat v rámci agendy „ENV.C.1 Sustainable Freshwater Management“, kde ČR reprezentují zástupci MŽP a MZe, domnívám se, že by další iniciativa v tomto jednání měla vyjít od příslušných pracovníků obou ministerstev. Podle zkušeností s řešením otázek recyklace odpadních vod v jiných zemích EU si myslím, že se implementace tohoto nařízení EU neobejde bez příslušné úpravy našeho Zákona o vodách č. 254/2011 Sb.“ konstatuje profesor Wanner.
Při jednání o využití NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY (EU) 2020/741 ze dne 25. května 2020 o minimálních požadavcích na opětovné využívání vody a jeho implementaci do naší vodohospodářské práce by bylo dobré zohlednit i ustanovení Přílohy I nařízení:
PŘÍLOHA I
VYUŽITÍ A MINIMÁLNÍ POŽADAVKY
Oddíl 1 Využití recyklované odpadní vody Zavlažování v zemědělství Zavlažování v zemědělství znamená zavlažování těchto druhů plodin:
— potravinářských plodin konzumovaných za syrova, tj. plodin, které jsou určeny pro lidskou spotřebu v syrovém nebo nezpracovaném stavu,
— zpracovaných potravinářských plodin, tj. plodin, které jsou určeny pro lidskou spotřebu, až po zpracování (tj. uvařené nebo průmyslově zpracované),
— nepotravinářských plodin, tj. plodin, které nejsou určeny pro lidskou spotřebu (např. pastvinové směsi a pícniny, textilní plodiny, okrasné plodiny, osivo, energetické plodiny a trávy).
Aniž jsou dotčeny jiné příslušné právní předpisy Unie v oblasti životního prostředí a zdraví, členské státy mohou používat recyklovanou odpadní vodu k dalším účelům, jako jsou:
— opětovné využití pro průmyslové účely a
— environmentální účely a účely veřejných služeb.
Vzhledem k minimálnímu využívání zavlažování v zemědělství v ČR (v současné době) bude v našich podmínkách mnohem významnější ono využívání recyklované vody „k dalším“ účelům“. „V této oblasti již registrujeme řadu zájemců o využití recyklované odpadní vody z ČOV provozovaných v souladu se směrnicí 91/271/EEC (její připravované revize) na straně jedné a o dodávky zařízení pro recyklaci odpadních vod i o provoz recyklačních zařízení na straně druhé,“ podotýká profesor Wanner.
Naše voda, (dokumentární foto z demonstračního zařízení pro výrobu a využití recyklované vody pro zavlažování městské zeleně v rámci evropského projektu Horizon 2020 na ÚČOV Praha): archiv Jiří Wanner.
9.8.2022 8.26, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Hlavní zprávy