20.6.2020 4.30, Rubrika: Podnikání s vodou a zákony
Sněmovna zřejmě upraví pravidla pro převod státních pozemků
Sněmovna zřejmě pozmění pravidla pro prodej či převod státních pozemků v rámci novely o pozemkových úpravách. Ministr zemědělství Miroslav Toman totiž tento týden podpořil úpravy, které přijal sněmovní zemědělský výbor. Dolní komora novelu poslala do závěrečného kola schvalování.
Výbor chce novelou zrušit jedno z ustanovení, které se týká vlastníků lesů či sadů na pronajatých státních pozemcích. Výbor doporučil zrušit pasáž, podle níž Státní pozemkový fond má tyto pozemky prodat vlastníkovi trvalého porostu, který o to požádá. Nově by tak nájemci mohli pozemky získat až na základě nabídky fondu, přičemž jejich předkupní právo na pronajaté pozemky zůstane zachováno. Poslanci také chtějí upravit ustanovení o bezúplatném převodu náhradních pozemků v rámci restitucí. Oprávněné osoby by nově měly mít podle výboru dvoutýdenní lhůtu na podpis smlouvy o bezúplatném převodu. Při nedodržení nebude pozemkový úřad smlouvou vázán.
Někdejší ministr zemědělství Petr Bendl uvedl, že novela přinese efektivní způsob, jak lépe s pozemky hospodařit a jejich vlastníků se k pozemkům dostat. Pozastavil se nad tím, že na protierozní opatření bylo loni poskytnuto pouze 58 milionů korun. „Půdy je málo a voda ji dokáže stáhnout z kopců na zahrady,“ uvedl v souvislosti s aktuální povodňovou situací. Poslankyně SPD Monika Jarošová doporučila novelu doplnit o ustanovení, podle něhož „v městských i venkovských oblastech se pozemkové úpravy vykonávají rovněž ve prospěch zahrádkářské činnosti a s ohledem na ni“.
Vládní novela má umožnit, aby se vodohospodářská opatření k ochraně před suchem budovala ve více na sebe navazujících katastrálních územích. Jednoduché pozemkové úpravy nebudou v širší míře než nyní vyžadovat výměny nebo převody vlastnictví pozemků.
Pozemkové úpravy umožňují podle vládního zdůvodnění navrátit krajině ekologickou stabilitu a zmírnit dopady eroze tím, že se pozemky v určitém katastru nově uspořádají. Novela by měla zajistit, že bude možné těmito úpravami reagovat na klimatické změny. Platná úprava neumožňuje efektivně řešit vodohospodářská a ekologická opatření ani opatření k ochraně půdy, tvrdí vláda.
Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
20.6.2020 4.30, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony