1.11.2018 8.35, Rubrika: Voda a naše peněženka
Snížení DPH na vodu by mělo být využito na investice
Vláda chce, aby snížení DPH na vodné a stočné přineslo nižší ceny pro spotřebitele. Jak ale píší Lidové noviny (LN), valná část politiků a vodohospodáři míní, že peníze mají přednostně pokrýt dluh na podfinancované infrastruktuře.
Zdejší vodohospodářská infrastruktura už má bezmála mytický status. Éterem pobíhá strašidelná zkazka, že vnitřní dluh na trubkách dosahuje desítek miliard. Tak hrozné to není, poslední čísla podinvestovanost určila na 1,25 miliardy korun. Ale pořád jde o zásadní sumu, která se musí z něčeho pokrýt. Do této konstelace vpadl záměr ministryně financí Aleny Schillerové, respektive hnutí ANO, aby se zamýšlené snížení sazby DPH na vodné se stočným plně odrazilo v koncových cenách pro spotřebitele. Mimo ANO však ve sněmovně – a mezi vodohospodáři – převládá přesvědčení, že přednostně je třeba vložit uspořené peníze do modernizace sítě.
Jak již LN informovaly, ministryně chce kýženého finančního efektu dosáhnout pomocí cenové regulace. Resort může nařídit, které položky si mohou firmy započíst do zisku a které ne. Podle Schillerové je to nástroj, jak zajistit, aby se přesun z patnáctiprocentní sazby do desetiprocentní promítl do složenek. „Chceme si to pohlídat, Můžeme to udělat, protože se jedná o regulovanou surovinu. My připravíme cenový výměr, ve kterém promítneme cenu se sníženou DPH. Je pravda, že někdo to třeba respektovat nebude, ale my zas máme pravomoc to kontrolovat,“ říká ministryně.
Podle většiny oslovených politiků ze sněmovních stran by ale mělo větší smysl, kdyby ke snižování ceny vody pro domácnosti došlo v těch regionech, kde už majitelé trubek hospodaří správně – tedy že si do fondu obnovy odkládají dost na to, aby zvládli zaplatit opravy, modernizace či rozšíření sítě. Kde se to neděje, měla by úleva na dani směřovat do infrastrukturní pokladničky. Mimochodem, vláda počítá s tím, že výpadek na inkasu DPH způsobený touto změnou bude činit asi 1,2 miliardy, takže by prakticky pokryl republikový deficit na obnovu. „Za rozumnější považuji investovat ušetřené peníze do oprav a modernizace vodárenské infrastruktury. Návrh ministerstva financí sice naoko nechá lidem víc prostředků v peněženkách, ale nezabrání dalšímu zdražování vody kvůli nutným opravám,“ sdělil LN předseda poslaneckého klubu vládní ČSSD Jan Chvojka.
Zdroj: Lidové noviny (redakčně výrazně kráceno), ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
1.11.2018 8.35, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Statistiky a kauzy