5.10.2016 14.53, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony
SPÚ se dohodl s Akademií věd na správě portálu Intersucho
Státní pozemkový úřad (SPÚ) se dnes dohodl s Akademií věd ČR (AV), že bude spravovat a hradit provoz webového portálu www.intersucho.cz. Na konferenci o pozemkových úpravách v Plzni to ČTK řekli Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR a ústřední ředitelka SPÚ Svatava Maradová.
Uvedený portál poskytuje každý týden zdarma zemědělcům i veřejnosti informace o obsahu půdní vláhy, intenzitě sucha, o kondici vegetace ze satelitních snímků a ve spolupráci s Agrární komorou ČR i o dopadech na konkrétní plodiny. „SPÚ pod ministerstvem zemědělství portál přebírá, Akademie věd nám bude data dodávat a my ho budeme spravovat a finančně saturovat. Tím zajistíme budoucí chod projektu. A bude tomu dán ten label (značka) státního úřadu,“ uvedl mluvčí SPÚ Hynek Jordán. „Vše je zdarma. Teď připravujeme výrazné zlepšení předpovědi,“ uvedl Trnka. Takže namísto jednoho modelu budou mít zemědělci za několik týdnů předpovědi podle pěti modelů včetně velmi populárního norského. „Ne kvůli tomu, aby si mohli vybrat. Ale aby dostali představu o tom, jaká je nejistota předpovědi,“ uvedl.
Podle Trnky se dneškem stal experimentální model systémem, který je využíván velmi důležitou státní institucí. Pro akademii je spolupráce strategická pro jeho další rozvoj. V současné době má portál každý měsíc zhruba 4000 aktivních uživatelů, což je meziročně řádový nárůst, který pokračuje. V roce 2014 začínal se 30 aktivními zemědělci, kteří každý týden reportují o tom, jak sucho ovlivňuje vegetaci. Další řada farmářů využívá podle Trnky portál pasivně.
Jde o monitoring všech okresů ČR až do úrovně katastrů, který běží od roku 2013. Předpověď se dělá podle numerických modelů na deset dní dopředu a na dva měsíce výhled podle statistické předpovědi. Už před 15 lety, kdy ústav řešil výzkumné zaměření, se sucho jevilo jako zásadní problém. A ta prognóza se, bohužel, jednoznačně potvrzuje, řekl Trnka. „Projekt intersucho je velmi důležitý. Je potřeba nastavit predikce, které oni dělají a je potřeba přijmout opatření. A je dobře, že se to dělá na základě vědeckých čísel,“ řekl prezident Agrární komory Miroslav Toman. Věří, že se bude využívat stále více. Není to jen o suchu, ale i o tom udržet vodu v půdě a o změně systému hospodaření. Délka prognózy se postupně prodlužuje. Nejdůležitější podle Tomana je to, že prognózy sucha, ale i výnosů velmi dobře vycházejí.
Podle Maradové jde o relativně malý projekt s obrovskými efekty. SPÚ počítá ročně s asi 600.000 Kč na provoz portálu. „A počítáme s tím, že ho budeme dále rozvíjet,“ řekla. Úřad vidí přínos portálu v tom, že může cílit pozemkové úpravy do suchých oblastí.
Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
5.10.2016 14.53, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony